Τη φανέλα της Γιουβέντους με το νούμερο 10 στην πλάτη έχουν φορέσει πολλοί σπουδαίοι ποδοσφαιριστές, όμως, κανείς δεν την τίμησε όσο ο Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο.

Δεν είναι τυχαίο οτι μετά την αποχώρηση του από την ομάδα η διοίκηση του συλλόγου εξέφρασε την πρόθεση της να αποσύρει το “10” προς τιμήν του, πράγμα που ο ίδιος αρνήθηκε, αποδεικνύοντας το μεγαλείο του και εκτός αγωνιστικών χώρων.

Παρακάτω λοιπόν θα δούμε δέκα από τα κορυφαία καρέ της σπουδαίας καριέρας του μεγάλου “Πιντουρίκιο”.

Το ντεμπούτο

Ήταν 12 Σεπτεμβρίου του 1993 όταν ο Τζιοβάνι Τραπατόνι έδωσε την ευκαιρία στον 19χρονο Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο να κάνει ντεμπούτο στη Serie A, περνώντας σαν αλλαγή σε παιχνίδι με αντίπαλο τη Φότζα.

Η Γιουβέντους μετρούσε τότε 7 χρόνια χωρίς πρωτάθλημα, όμως, αυτό επρόκειτο να αλλάξει σύντομα.

Το πρώτο χτύπημα

Δεκέμβριος του 1994 και η Γιουβέντους αφού είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-2 απέναντι στη Φιορεντίνα, κατάφερε να ισοφαρίσει με δυο γκολ του Βιάλι στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης.

Δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών και με το σκορ στο 2-2, εκείνος που έδωσε τη λύση στους “μπιανκονέρι” ήταν ο 20χρονος Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο.

Εκείνο το πανέμορφο -και εξαιρετικά δύσκολο- γκολ, όχι μόνο αποτέλεσε μια από τις κορυφαίες στιγμές της καριέρας του, αλλά έδωσε επίσης σημαντική ώθηση στη “μεγάλη κυρία” στο δρόμο για το πρώτο της πρωτάθλημα μετά απο 9 χρόνια.

Το γκολ στο Ντόρτμουντ

Σχεδόν δυο χρόνια μετά το ντεμπούτο του στη Serie A ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή του “Πιντουρίκιο” σε Ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Στην εκτός έδρας νίκη της “Γιούβε” απέναντι στη Ντόρτμουντ ο Ντελ Πιέρο πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ μπαίνοντας από τα αριστερά στην περιοχή και σουτάροντας στο απέναντι “παράθυρο”, μια ενέργεια που στη συνέχεια της καριέρας του επρόκειτο να γίνει σχεδόν σήμα κατατεθέν του.

Μια βραδιά στη Ρώμη

Ο πρώτος από τους τέσσερις συνολικά τελικούς Τσάμπιονς Λιγκ της καριέρας του και ο μοναδικός νικηφόρος.

Στο “Ολύμπικο” της Ρώμης ο “Πιντουρίκιο” αγωνίστηκε και στα 120 λεπτά απέναντι στον Άγιαξ όμως δεν είχε την ευκαιρία να χτυπήσει κάποιο πέναλτι, καθώς, η Γιουβέντους δε χρειάστηκε πέμπτη εκτέλεση για να κάμψει την αντίσταση των Ολλανδών.

Σε ηλικία μόλις 22 ετών ήταν ήδη πρωταθλητής Ευρώπης.

Γκολ-τίτλος στο Τόκιο

Λίγους μήνες αργότερα, στον τελικό του Διηπειρωτικού Κυπέλλου που διεξήχθη στο Τόκιο, όχι μόνο έδωσε ξανά το παρόν, αλλά ήταν εκείνος που χάρισε στη “μεγάλη κυρία” τον τίτλο της πρωταθλήτριας κόσμου.

Μόλις εννέα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης απέναντι στη σπουδαία Ρίβερ Πλέιτ των Έντσο Φρανσέσκολι, Αριέλ Ορτέγκα και Μαρσέλο Σάλας, ο Ντελ Πιέρο πέτυχε το νικητήριο γκολ για λογαριασμό των “μπιανκονέρι”.

Το τακουνάκι

Ένα γκολ στο ντέρμπι του Τορίνο είναι πάντα κάτι σημαντικό για τους παίκτες των δυο ομάδων, ωστόσο, το συγκεκριμένο τέρμα που σημειώθηκε στην αναμέτρηση του 2002 δεν μοιάζει με κανένα άλλο.

Το ματς θα είχε ξεχαστεί γρήγορα, καθώς, η Γιουβέντους πέρασε εύκολα με 4-0, όμως, ο Ντελ Πιέρο φρόντισε να δώσει σε όλους έναν καλό λόγο για να το θυμούνται: Αυτο το εκπληκτικό γκολ με τακουνάκι.

Στην κορυφή του κόσμου

Ο ημιτελικός του Μουντιάλ του 2006 απέναντι στη διοργανώτρια Γερμανία έχει σχεδόν κριθεί. Στις καθυστερήσεις της παράτασης η Ιταλία βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 0-1 χάρη στο γκολ που πέτυχε μερικές στιγμές νωρίτερα ο Φάμπιο Γκρόσο.

Κάπου εκεί ο Ντελ Πιέρο, ο οποίος, είχε περάσει σαν αλλαγή στη θέση του Περότα περίπου 17 λεπτά νωρίτερα βρίσκεται απέναντι από τον Λέμαν. Και τότε, με ένα πλασέ που μπορεί κάλλιστα να χαρακτηριστεί τέλειο σκοτώνει τα “πάντσερ” βάζοντας κι εκείνος την υπογραφή του στην πρόκριση της Ιταλίας στον τελικό, όπου λίγες μέρες αργότερα κέρδισε το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Μαζί και στα δύσκολα

Την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου με την Ιταλία διαδέχθηκε ο υποβιβασμός της Γιουβέντους στη Serie B λόγω του Calciopoli.

Παρά την αποχώρηση των περισσότερων ποδοσφαιριστών της ομάδας, ο Ντελ Πιέρο σαν σωστός καπετάνιος δεν πήδηξε από το πλοίο.

Αντιθέτως, ήταν παρών στη δύσκολη σεζόν 2006-07 και οδήγησε την ομάδα στη γρήγορη επιστροφή στην κορυφαία κατηγορία, πράγμα που οι οπαδοί της δεν ξέχασαν ποτέ.

To standing ovation στο “Μπερναμπέου”

Νοέμβριος του 2008 και η Γιουβέντους ταξιδεύει στη Μαδρίτη για να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ στα πλαίσια της πρώτης φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ.

Πριν τη συμπλήρωση του 20λεπτου ο “Μεγαλέξανδρος” ανοίγει το σκορ με σουτ (με το αριστερό παρακαλώ) έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, ενώ, στο δεύτερο ημίχρονο χτυπάει ξανά, αυτή τη φορά με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ.

Έτσι, μετά τον Μαραντόνα και τον Ροναλντίνιο κερδίζει κι αυτός ένα μεγαλοπρεπές standing ovation από το κοινό της “Βασίλισσας”.

Το “αντίο”

Στις 13 Μαΐου του 2012, η Γιουβέντους γιόρτασε την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ιταλίας στο εντός έδρας παιχνίδι με την Αταλάντα.

Ο Ντελ Πιέρο, ο οποίος είχε ήδη προαναγγείλει την αποχώρηση του στο τέλος της χρονιάς, ήταν στην αρχική ενδεκάδα, πέτυχε ένα γκολ και αντικαταστάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο για να γνωρίσει την αποθέωση από τους φίλους των “μπιανκονέρι”.

Ήταν η τελευταία του εμφάνιση με τη φανέλα της ομάδας που αγάπησε.