Διαιτητικά εγκλήματα που άφησαν εποχή

By
Updated: November 28, 2016

Όπως συμβαίνει με τους ποδοσφαιριστές και τους προπονητές, έτσι και οι διαιτητές ενός ποδοσφαιρικού αγώνα είναι άνθρωποι, πράγμα που σημαίνει οτι έχουν δικαίωμα στο λάθος, ακόμα κι αν αυτό μπορεί να αλλοιώσει το αποτέλεσμα.

Παρακάτω θα δείτε δέκα διαιτητικά “εγκλήματα” που πέρασαν στην ιστορία, τα περισσότερα από τα οποία, διαπράχθηκαν από κορυφαίες “σφυρίχτρες”, αποδεικνύοντας οτι αυτά συμβαίνουν και…στις καλύτερες οικογένειες:

10. Το γκολ-φάντασμα του Κίσλινγκ

Ήταν η σεζόν 2013-14 όταν ο Στέφαν Κίγλινγκ πέτυχε ένα από τα πιο παράξενα γκολ στην ιστορία της Μπουντεσλίγκα. Η Λεβερκούζεν ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 0-1 απέναντι στη Χόφενχάιμ και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο γερμανός επιθετικός πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων. Τουλάχιστον, έτσι φάνηκε εκ πρώτης όψεως.

Γιατί, όπως είδαμε στο ριπλέι, η μπάλα πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, πριν περάσει στο εσωτερικό της εστίας από την τρύπα που υπήρχε εκεί. Αυτό εξηγούσε, τόσο τον συγκρατημένο πανηγυρισμό του σκόρερ, όσο και την αντίδραση των παικτών της Χόφενχάιμ, οι οποίοι, άρχισαν να κινούνται προς την επίθεση, περιμένοντας τον τερματοφύλακα τους να δώσει συνέχεια στο παιχνίδι με ελεύθερο.

Βέβαια, ο Φέλιξ Μπριχ είχε άλλη άποψη, και δυστυχώς για τους γηπεδούχους, η γνώμη του μετρούσε περισσότερο από τη δική τους. Ο γερμανός διαιτητής έδειξε σέντρα, το γκολ μέτρησε κανονικά και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

9. Κόκκινη στον λάθος παίκτη

Είναι Μάρτιος του 2014 και η Τσέλσι υποδέχεται την Άρσεναλ στο “Στάμφορντ Μπριτζ”, στο 1000ό παιχνίδι του Αρσέν Βενγκέρ στον πάγκο των “κανονιέρηδων”. Η αναμέτρηση έμελλε να μετατραπεί σε εφιάλτη για τον Αλσατό, ο οποίος, είδε την ομάδα του να γνωρίζει τη συντριβή με 6-0 από τους “μπλε”, ωστόσο, την παράσταση έκλεψε ο διαιτητής, με τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου:

Με το σκορ στο 2-0 υπέρ των γηπεδούχων, ο Τσάμπερλαιν αποκρούει τη μπάλα πάνω στη γραμμή με το χέρι μετά από σουτ του Αζάρ, και ο Αντρέ Μάρινερ, μετά από συνεννόηση με τον βοηθό του, καταλογίζει πέναλτι και βγάζει την κόκκινη κάρτα από την τσέπη του.

Ωστόσο, προς έκπληξη όλων, ο άγγλος διαιτητής δεν αποβάλλει τον παίκτη που έκανε το χέρι, αλλά τον Κίεραν Γκιμπς. Μάλιστα, παρά το γεγονός οτι όλοι οι παίκτες της Άρσεναλ που είχαν δει τη φάση, ακόμα και ο ίδιος ο Τσάμπερλαιν, έπεσαν πάνω του ζητώντας του να δείξει την κάρτα στον σωστό παίκτη, εκείνος, σίγουρος για την απόφαση του, έστειλε στα αποδυτήρια τον αριστερό μπακ των φιλοξενούμενων.

8. Το δολοφονικό μαρκάρισμα του Σουμάχερ

Για πολλούς είναι το κορυφαίο παιχνίδι στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο ημιτελικός του 1982 ανάμεσα στη Γαλλία και τη Δυτική Γερμανία τα είχε όλα: Θέαμα, πάθος, ανατροπές, συγκινήσεις, έξι γκολ και μια πρόκριση που κρίθηκε στα πέναλτι.

Ωστόσο, ο Πατρίκ Μπατιστόν δε θυμάται και πολλά από εκείνο το ματς. Για τον γάλλο διεθνή, η βραδιά τελείωσε τη στιγμή που, μετά από μπαλιά του Μισέλ Πλατινί, βρέθηκε απέναντι από τον Χάραλντ Σουμάχερ. Το πλασέ που επιχείρησε ο ποδοσφαιριστής της Σεντ Ετιέν έφυγε λίγο άουτ, όμως, το χειρότερο για τον ίδιο ήταν αυτό που ακολούθησε.

Ο Μπατιστόν είδε τον γερμανό τερματοφύλακα, ο οποίος, στην προσπάθεια του να αποτρέψει το γκολ είχε πραγματοποιήσει μια εντελώς άστοχη έξοδο, να προσγειώνεται με δύναμη πάνω του και να τον ρίχνει αναίσθητο στο χορτάρι.

Κάπου εκεί, ο παίκτης των “τρικολόρ” αποχαιρέτησε το παιχνίδι, μαζί και δυο-τρια δόντια που έμειναν στο τερέν του “Σάντσεθ Πιθχουάν”. Ωστόσο, ο Ολλανδός διαιτητής, Τσαρλς Κόφερ, έκρινε οτι όλα κύλησαν φυσιολογικά και συνέχισε το ματς σαν να μην είχε συμβεί τίποτα.

7. To χέρι του Ανρί

Οι αγώνες μπαράζ για την πρόκριση στο Μουντιάλ του 2010 ανάμεσα στη Γαλλία και την Ιρλανδία είχαν εξελιχθεί σε θρίλερ. Οι “τρικολόρ” έκαναν άλμα πρόκρισης κερδίζοντας με 0-1 στο Δουβλίνο, όμως, οι Ιρλανδοί, χάρη σε γκολ του Ρόμπι Κιν, επικράτησαν στο Παρίσι με το ίδιο σκορ, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί, μετά από ένα γέμισμα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο Τιερί Ανρί είδε τη μπάλα να αναπηδάει μπροστά του μέσα στην περιοχή, την κοντρόλαρε με το χέρι και στη συνέχεια έκανε ένα παράλληλο γύρισμα προς τον Γουίλιαμ Γκαλάς, ο οποίος, την έσπρωξε με το κεφάλι στα δίχτυα του Γκίβεν.

Η συνέχεια; Το κοινό στις εξέδρες του “Σταντ Ντε Φρανς” ξέσπασε σε πανηγυρισμούς, ο Μάρτιν Χάνσον έδειξε σέντρα και η Γαλλία προκρίθηκε στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφήνοντας τους Ιρλανδούς να ψάχνουν το δίκιο τους. Μοναδική τους παρηγοριά, το γεγονός οτι οι “τρικολόρ” απέτυχαν οικτρά στα γήπεδα της Νοτίου Αφρικής, τερματίζοντας τελευταίοι στον όμιλο.

6. Η “εκδίκηση” των Γερμανών

Η μεγάλη αναμέτρηση για τη φάση των “16” του Μουντιάλ του 2010 βρίσκεται σε εξέλιξη, με τη Γερμανία να προηγείται με 2-1 της Αγγλίας. Στο 38ο λεπτό, οι Άγγλοι βγαίνουν στην αντεπίθεση και ο Φρανκ Λάμπαρντ εξαπολύει ένα ψιλοκρεμαστό σουτ από το ύψος της περιοχής.

Η μπάλα περνάει πάνω από τον Νόιερ, προσγειώνεται μέσα από τη γραμμή της εστίας και στη συνέχεια ξαναβγαίνει έξω, δίνοντας τη δυνατότητα στον γερμανό γκολκίπερ να τη μπλοκάρει και να προσποιηθεί οτι δε συνέβη τίποτα.

Ωστόσο, όσοι έβλεπαν το παιχνίδι ζωντανά, μπόρεσαν να καταλάβουν οτι ήταν γκολ. Όλοι, εκτός από τον Χόρχε Λαριόντα και τον βοηθό του, που δεν είδαν κάτι τέτοιο. Το αποτέλεσμα ήταν η Γερμανία να πάρει την πρόκριση, η Αγγλία να γυρίσει σπίτι της γνωρίζοντας τελικά βαριά ήττα με 4-1 και ο Ουρουγουανός διαιτητής να μην ξανασφυρίξει μέχρι το τέλος της διοργάνωσης. Φυσικά, οι αναφορές στον τελικό του 1966 και στο γκολ-φάντασμα του Τζεφ Χαρστ, δεν θα μπορούσαν να λείπουν. Εξάλλου, η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο…

5. Το φάουλ που δεν σφυρίχτηκε ποτέ

Τον Οκτώβριο του 2010 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχεται την Τότεναμ στο “Ολντ Τράφορντ”. Με το σκορ στο 1-0 υπέρ των “κόκκινων διαβόλων” περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, ο Νάνι έπεσε μέσα στην περιοχή ζητώντας πέναλτι, ενώ παράλληλα, σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι του.

Ο Μαρκ Κλάτενμπεργκ δεν πείστηκε από τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, ωστόσο, δεν σφύριξε φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων, ως όφειλε, πράγμα που δεν κατάλαβαν οι παίκτες της Τότεναμ.

Έτσι, όταν ο Εουρέλιο Γκόμες έστησε τη μπάλα για να εκτελέσει φάουλ, ο Νάνι πλησίασε πονηρά και τη σούταρε στο βάθος της εστίας του, γράφοντας το 2-0. Το σηκωμένο σημαιάκι του βοηθού, το οποίο αγνόησε ο άγγλος διαιτητής, ήρθε να εξοργίσει ακόμα περισσότερο τους ανθρώπους της Τότεναμ, οι οποίοι, δε μπορούσαν να πιστέψουν το γκολ που δέχτηκαν.

4. Το…φανταστικό γκολ της Ρέντινγκ

Πίσω στο 2008, Γουότφορντ και Ρέντινγκ αναμετρώνται για το πρωτάθλημα της Αγγλικής Τσάμπιονσιπ, σ’ ένα παιχνίδι που έμελλε να περάσει στη ιστορία για την επίτευξη ενός πραγματικά…φανταστικού γκολ.

Σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή των γηπεδούχων, ο διαιτητής, Στιούαρτ Άτγουελ, ύστερα από υπόδειξη του βοηθού του διέκοψε το παιχνίδι, χωρίς κανείς να καταλάβει γιατί. Τόσο οι παίκτες των δυο ομάδων, όσο και οι φίλαθλοι, θεώρησαν οτι η μπάλα είχε δοθεί υπέρ της Γουότφορντ, ωστόσο, όταν ο άρχοντας της αναμέτρησης πλησίασε τον βοηθό του για να τον συμβουλευτεί, τότε συνέβη το απρόσδόκητο.

Άγνωστο γιατί, ο βοηθός είχε…φανταστεί οτι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή, πράγμα που, οδήγησε τον Άτγουελ στη λανθασμένη απόφαση να τον εμπιστευτεί, καταλογίζοντας γκολ υπέρ της Ρέντινγκ.

3. Το “χέρι του Θεού”

Η ιστορία είναι χιλιοειπωμένη: Προημιτελικός του Μουντιάλ του 1986 (γνωστό και ως “το Μουντιάλ του Ντιέγκο”), ανάμεσα στην Αργεντινή και την Αγγλία.

Μόλις στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μαραντόνα βλέπει τη μπάλα να έρχεται από ψηλά, πηδάει μαζί με τον Σίλτον και μη έχοντας καμία ελπίδα να πάρει την κεφαλιά, βάζει το χέρι και σκοράρει προλαβαίνοντας τον άγγλο τερματοφύλακα.

Στη συνέχεια καλεί τους συμπαίκτες του να πανηγυρίσουν μαζί του, λέγοντας “αγκαλιάστε με, αλλιώς δεν θα το μετρήσει”. Τελικά, εκείνοι τον αγκάλιασαν, ο Τυνήσιος διαιτητής, Αλί Μπιν Νασέρ δεν κατάλαβε τίποτα και η “μπιανκοσελέστε” πήρε προβάδισμα με 1-0. Όσο για τον Ντιέγκο; Τέσσερα λεπτά αργότερα εξιλεώθηκε, πετυχαίνοντας το ομορφότερο γκολ στην ιστορία του ποδοσφαίρου.

2. Το σφύριγμα της λήξης

Τον Απρίλιο του 2000, στο “Γκούντισον Παρκ”, το ντέρμπι του Μερσεϊσάιντ όδευε προς το τέλος του, με τις Έβερτον και Λίβερπουλ κολλημένες στο 0-0.

Λίγες στιγμές πριν την εκπνοή, o Ολλανδός τερματοφύλακας της Λίβερπουλ, Σάντερ Βέστερφελντ, έχει στήσει τη μπάλα έξω από την περιοχή του για να δώσει συνέχεια στο παιχνίδι, ενώ, όλα έδειχναν οτι ο διαιτητής της αναμέτρησης, Γκράχαμ Πολ, ήταν έτοιμος να σφυρίξει τη λήξη. Ωστόσο, μετά την απρόσεκτη εκτέλεση του Βέστερφελντ, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Ντον Χάτσινσον, για να καταλήξει στη συνέχεια στα δίχτυα της Λίβερπουλ. Κάπου εκεί άρχισε το πανηγύρι.

Οι παίκτες της Έβερτον ζητούσαν να μετρήσει το γκολ, ενώ, ο διαιτητής ισχυριζόταν οτι το σφύριγμα της λήξης είχε προηγηθεί, πράγμα που, αμφισβητείται από το ριπλέι. Τελικά, χρόνια αργότερα, ο Πολ παραδέχτηκε οτι η απόφαση του ήταν λανθασμένη, ωστόσο, οι οπαδοί της Έβερτον δεν τον έχουν ξεχάσει ακόμα.

1. Οι τρεις κίτρινες στον Σίμουνιτς

Αυστραλία και Κροατία κοντράρονται στα πλαίσια της τελευταίας αγωνιστικής της πρώτης φάσης του Μουντιάλ του 2006. Το παιχνίδι έχει χαρακτήρα τελικού, καθώς, οι Κροάτες θέλουν νίκη για να πάρουν την πρόκριση, ενώ, οι Αυστραλοί βολεύονται και με την ισοπαλία.

Η κρισιμότητα του παιχνιδιού φαίνεται οτι επηρέασε τον άγγλο διαιτητή, Γκράχαμ Πολ (ναι, τον ίδιο κύριο που είδαμε και στο νούμερο δυο!!), ο οποίος, έχασε το μέτρημα στις κάρτες. Αφού έδειξε μια κίτρινη στον Γιόσιπ Σίμουνιτς στο 61ο λεπτό, στη συνέχεια τον “κιτρίνισε” ξανά, στο 90′, χωρίς ωστόσο, να τον αποβάλλει.

Το γεγονός αυτό φαίνεται οτι κίνησε την περιέργεια του Κροάτη αμυντικού, ο οποίος, θέλησε να μάθει στις πόσες κίτρινες σκόπευε να του δείξει την κόκκινη ο Πολ, οπότε, πήρε άλλη μια στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, που ήταν και η τελευταία του. Έτσι, έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία που αποβλήθηκε με τρεις κίτρινες κάρτες.