Η ισοφάριση του Σβάρζεμπεργκ

By
Updated: December 19, 2017

Στάδιο “Χέιζελ”, 15 Μαΐου 1974. Ο τελικός του Κυπέλλου Πρωταθλητριών μπαίνει στο τελευταίο λεπτό της παράτασης και όλα δείχνουν οτι η Ατλέτικο Μαδρίτης σε λίγα δευτερόλεπτα θα στεφθεί Πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της. Το γκολ του Λουίς Αραγονιές, έξι λεπτά νωρίτερα, μοιάζει να είναι αρκετό για τους “ροχιμπλάνκος” ώστε να λυγίσουν την αντίσταση της Μπάγερν Μονάχου και να γίνουν η πρώτη μη ολλανδική ομάδα που θα κατακτήσει το τρόπαιο στα ’70s.

Με τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν για την ομάδα του Ούντο Λάτεκ οι Βαυαροί κάνουν μια απέλπιδα προσπάθεια να σώσουν την παρτίδα, την ίδια στιγμή που οι Μαδριλένοι αμύνονται μαζικά γνωρίζοντας οτι το μόνο που χρειάζονται είναι να κρατήσουν το πολύτιμο 1-0 για μερικά δευτερόλεπτα ακόμη. Ο Μπεκενμπάουερ πασάρει στον Σβάρζεμπεργκ που βρίσκεται μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής της Ατλέτικο και εκείνος, βλέποντας οτι με τους αντιπάλους να έχουν οπισθοχωρήσει αρκετά δεν έχει χώρο για κάτι καλύτερο, φέρνει τη μπάλα στο δεξί πόδι και πιάνει ένα δυνατό σουτ από απόσταση σχεδόν 25 μέτρων.

Ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο πέφτει στη γωνία του αλλά δε μπορεί να αποτρέψει την ισοφάριση.

Με αμέτρητα σώματα να μεσολαβούν ανάμεσα στον Γερμανό αμυντικό και την εστία του Μιγκέλ Ρέινα, το σουτ αυτό έμοιαζε περισσότερο με ενέργεια απελπισίας παρά με πολλά υποσχόμενη προσπάθεια για γκολ, καθώς, δύσκολα η μπάλα θα περνούσε ανάμεσα από τόσα πόδια για να φτάσει στον προορισμό της. Ωστόσο η ιστορία πολλές φορές γράφεται μέσα από επιτεύγματα που μοιάζουν ακατόρθωτα, αποδεικνύοντας οτι στο ποδόσφαιρο όλα μπορούν να συμβούν.

Σε μια εξέλιξη που εκείνη τη στιγμή έμοιαζε σχεδόν απίστευτη, η μπάλα μετά το σουτ-βολίδα του Σβάρζεμπεργκ πέρασε μέσα από πλήθος παικτών χωρίς κανείς να ανακόψει την πορεία της και κατέληξε στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα της Ατλέτικο, ο οποίος δε μπόρεσε να αποκρούσει. Το 1-1 ήταν γεγονός, οι Βαυαροί ήταν ακόμα ζωντανοί και η λήξη της παράτασης θα έστελνε τις δυο ομάδες σε επαναληπτικό αγώνα δυο μέρες αργότερα, καθώς μιλάμε για μια εποχή όπου η διαδικασία των πέναλτι δεν υπήρχε.

Η δεύτερη αναμέτρηση, βέβαια, θα ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Οι Μαδριλένοι, αδυνατώντας να ξεπεράσουν το σοκ της ισοφάρισης στην εκπνοή του πρώτου αγώνα, είδαν τους Γερμανούς να κάνουν ο,τι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο και να τους συντρίβουν με 4-0. Χένες και Μίλερ σκόραραν από δυο φορές και οδήγησαν τους Γερμανούς σε έναν απρόσμενο θρίαμβο, πραγματοποιώντας μια από τις πιο εμφατικές εμφανίσεις που έχει κάνει ποτέ ομάδα σε τελικό της διοργάνωσης.

Έτσι η Μπάγερν, κερδίζοντας τον μοναδικό επαναληπτικό τελικό στην ιστορία του θεσμού, κατέκτησε για πρώτη φορά το Κύπελλο Πρωταθλητριών. Τις επόμενες δυο χρονιές θα διατηρούσε τον τίτλο ολοκληρώνοντας μια τριετία απόλυτης κυριαρχίας, λίγο πριν οι Αγγλικοί σύλλογοι πάρουν τα σκήπτρα μονοπωλώντας το τρόπαιο για μια 6ετία.

Όσο για την Ατλέτικο; Θα της έπαιρνε 40 χρόνια για να φτάσει ξανά στον τελικό και, σε ένα περίεργο παιχνίδι της μοίρας, θα έβλεπε για άλλη μια φορά το κύπελλο να γλιστράει μέσα από τα χέρια της. Αυτή τη φορά ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης που θα την ισοφάριζε στην εκπνοή, πριν την υποχρεώσει σε βαριά ήττα στην παράταση με 4-1.