Η κούρσα του Γκιγκς

By
Updated: November 16, 2017

Αν υπάρχει μια σεζόν που δε θα ξεχάσουν ποτέ οι φίλαθλοι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αυτή δε μπορεί να είναι άλλη από την περίοδο 1998-99. Η χρονιά του ιστορικού “τρεμπλ” των “κόκκινων διαβόλων” θα μείνει για πάντα χαραγμένη στη μνήμη τους, όχι μόνο για τη σπουδαιότητα του επιτεύγματος, αλλά και για τις συγκινήσεις που γεύτηκαν κατά τη διάρκεια εκείνου του συναρπαστικού ταξιδιού προς την κορυφή. Ενα ταξίδι γεμάτο στιγμές που όταν τις παρακολουθείς ξέρεις οτι αυτό που συμβαίνει μπροστά στα μάτια σου είναι κάτι που θα μείνει στην ιστορία.

Μια απ΄αυτές έλαβε χώρα στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Αγγλίας και είχε πρωταγωνιστή τον Ράιαν Γκιγκς. Η αναμέτρηση της 14ης Απριλίου στο “Βίλα Παρκ” ανάμεσα στη Γιουνάιτεντ και την Άρσεναλ ήταν η δεύτερη μεταξύ των δυο ομάδων καθώς στην πρώτη, τρεις ημέρες νωρίτερα, δεν είχε αναδειχθεί νικητής στα 120 λεπτά και έτσι οι δυο πλευρές ανανέωσαν το ραντεβού τους.

Στο δεύτερο παιχνίδι τα δεδομένα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα, αν και οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ είχαν ευκαιρίες να πάρουν την πρόκριση. Το γκολ του Μπέργκαμπ στο 69′ ισοφάρισε εκείνο του Μπέκαμ από το πρώτο ημίχρονο και κάπου εκεί η πλάστιγγα έγειρε προς το μέρος των “κανονιέρηδων”, προσφέροτας ένα φινάλε-θρίλερ.

Στο τελευταίο 20λεπτο η Άρσεναλ βρέθηκε κοντά στη νίκη, καθώς, αρχικά πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ, στη συνέχεια απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Κιν, ενώ στις καθυστερήσεις κέρδισε πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο Σμάιχελ. Με τη Γιουνάιτεντ να κρατιέται με νύχια και με δόντια στο παιχνίδι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν σε νέα ισοπαλία, γέγονος που σήμαινε οτι δεν θα απέφευγαν τη δεύτερη παράταση μέσα σε λίγα 24ωρα.

Το έξτρα ημίωρο ήταν ιδιαίτερα ψυχοφθόρο, αφού οι δυο μονομάχοι αδυνατούσαν να σκοράρουν και η κούραση ήταν εμφανής στα πρόσωπα των 22 ποδοσφαιριστών, όμως καμία πλευρά δεν έδειχνε διατεθειμένη να παραιτηθεί. Εξάλλου, το διακύβευμα δεν ήταν μόνο η πρόκριση στον τελικό αλλά και το γόητρο, μια και οι δυο αντίπαλοι είχαν αναπτύξει έντονη αντιπαλότητα εκείνα τα χρόνια, λόγω του οτι ήταν οι δυο κορυφαίες δυνάμεις του Αγγλικού ποδοσφαίρου. Και εκεί που όλα έδειχναν οτι το ματς θα κρινόταν στη διαδικασία των πέναλτι, ο Γκιγκς αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του προσφέροντας μια από τις ομορφότερες στιγμές στην ιστορία της διοργάνωσης.

Εκμεταλλευόμενος τη λανθασμένη παράλληλη μπαλιά του Πατρίκ Βιεϊρά έκλεψε τη μπάλα πίσω από τη μεσαία γραμμή και άρχισε να τρέχει με αυτή προσπερνώντας όποιον αμυντικό βρισκόταν στο δρόμο του. Βιεϊρά, Ντίξον, Κίον και Άνταμς προσπάθησαν χωρίς επιτυχία να σταματήσουν τον Ουαλό, ο οποίος διένυσε το μισό γήπεδο πραγματοποιώντας μια απίστευτη κούρσα που ολοκληρώθηκε στην αντίπαλη περιοχή. Εκεί βρέθηκε από πλάγια θέση απέναντι στον Ντέιβιντ Σίμαν που, ως όφειλε, είχε κλείσει τη δεξιά του γωνία καθιστώντας αρκετά δύσκολο για τον Γκιγκς να σκοράρει.

Όμως ο άσος της Γιουνάιτεντ δεν πτοήθηκε από την καλή τοποθέτηση του γκολκίπερ της Άρσεναλ, καθώς, δεν είχε σκοπό να σημαδέψει τη γωνία του τέρματος. Με ένα δυνατό αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στη πάνω μέρος της εστίας, εκεί που ο Σίμαν ούτε περίμενε, ούτε μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο από μια φιλότιμη προσπάθεια να αποκρούσει.

Τα δευτερόλεπτα που ακολούθησαν πρέπει να ήταν από τα πιο έντονα ολόκληρης της καριέρας του, καθώς, σε μια έκρηξη ενέργειας και συναισθημάτων, ο Γκιγκς έβγαλε τη φανέλα του και έτρεξε προς τους συμπαίκτες του πριν χαθεί στις αγκαλιές τους. Το ρολόι έδειχνε το 109ο λεπτό του ημιτελικού, όμως, όλοι γνώριζαν οτι στον χρόνο που απέμενε τίποτα δεν επρόκειτο να αλλάξει. Το γκολ που μόλις είχε σημειωθεί ήταν τόσο όμορφο που έπρεπε να είναι το νικητήριο.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” ήταν στον τελικό και παρέμεναν ζωντανοί στο κυνήγι τριών τίτλων, στόχος που ακόμα και εκείνη τη στιγμή, σχεδόν ένα μήνα πριν το φινάλε της σεζόν, έμοιαζε πολύ μακρινός. Κι όμως θα γινόταν πραγματικότητα.

Περίπου πέντε εβδομάδες αργότερα, έχοντας κατακτήσει πλέον το πρωτάθλημα στην τελευταία αγωνιστική, θα κέρδιζαν στον τελικό του “Γουέμπλεϊ” τη Νιούκαστλ με 2-0 χάρη στα γκολ των Σέρινχαμ και Σκόουλς και θα στεφόταν κυπελλούχοι Αγγλίας.

Η χρονιά θα ολοκληρωνόταν με την επική νίκη απέναντι στη Μπάγερν, μετά από μόλις τέσσερις μέρες, και η Γιουνάιτεντ θα γινόταν η πρώτη Αγγλική ομάδα που θα κατακτούσε το “τρεμπλ”. Και να σκεφτεί κανείς οτι όλα είχαν αρχίσει με μια βαριά ήττα τον Αύγουστο με 3-0 από την Άρσεναλ για το Charity Shield.