Ο απρόσμενος ήρωας των “τρικολόρ”

By
Updated: October 15, 2017

Ο δεύτερος ημιτελικός του Μουντιάλ του 1998 έδινε κάθε δικαίωμα στους διοργανωτές Γάλλους να ονειρεύονται την κατάκτηση του τροπαίου για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Οι “τρικολόρ” είχαν αξιοποιήσει στο έπακρο τη δύναμη της έδρας καθώς και την ισχυρή αμυντική και μεσαία γραμμή τους, είχαν βρει τρόπο να ξεπεράσουν τη σχετική δυσκολία στο σκοράρισμα που αντιμετώπισαν στους προηγούμενους γύρους και ήλπιζαν σε πρόκριση στον τελικό, εκεί όπου ήδη τους περίμενε η Βραζιλία.

Απέναντι τους η ομάδα-έκπληξη της διοργάνωσης Κροατία, η οποία, μόλις στην πρώτη της συμμετοχή σε τελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου είχε εντυπωσιάσει τους πάντες φιλοδωρώντας, μάλιστα, τους πρωταθλητές Ευρώπης Γερμανούς στα προημιτελικά με τρια γκολ.

Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες στο μηδέν όμως τα πράγματα επρόκειτο να αλλάξουν πολύ σύντομα. Μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Νταβόρ Σούκερ έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από μια εξαιρετική ενέργεια του Ασάνοβιτς και πλάσαρε εύστοχα τον Μπαρτέζ παγώνοντας τους Παριζιάνους.

Αδύναμος κρίκος της Γαλλικής άμυνας στη φάση του γκολ; Ο δεξιός μπακ Λιλιάν Τουράμ, ο οποίος, τη στιγμή που γίνεται η μπαλιά για τον Σούκερ και ενώ ο Λιζαραζού τραβιέται για να παίξει το τεχνητό οφσάιντ έχει μείνει ξεχασμένος πίσω και καλύπτει τον αντίπαλο επιθετικό.

Οι Κροάτες είχαν πλέον το προβάδισμα στο σκορ, τον ενθουσιασμό και την ψυχολογία για να ολοκληρώσουν την έκπληξη, και το μόνο που έπρεπε να κάνουν ήταν να εκμεταλλευτούν την πίεση της έδρας που σιγά-σιγά θα άρχιζε να γυρίζει μπούμερανγκ στους γηπεδούχους Γάλλους. Τουλάχιστον αυτό έλεγε η λογική, γιατί, στην πράξη τα πράγματα κύλησαν αρκετά διαφορετικά.

Βλέπετε, η Κροατία δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα ούτε για δυο λεπτά, καθώς, η Γαλλία βρήκε απρόσμενα γρήγορα τον τρόπο να ξεπεράσει το σοκ και να απαντήσει άμεσα. Και μάλιστα, με ήρωα όχι κάποιον από τους “συνήθεις υπόπτους”, αλλά με τον πιο απρόσμενο σκόρερ:

Αν εκείνη τη στιγμή ρωτούσε κάποιος τους Γάλλους φιλάθλους ποιός από τους 11 παίκτες της ομάδας τους ήταν ικανός να τους βγάλει από τη δύσκολη θέση στην οποία είχαν περιέλθει είναι σίγουρο οτι σχεδόν κανείς δεν θα απαντούσε “ο Λιλιάν Τουράμ”.

Όχι μόνο γιατί, με δεδομένη την κρισιμότητα της αναμέτρησης, το λάθος του στη φάση του 0-1 θα μπορούσε να τον καταρρακώσει ψυχολογικά, αλλά κυρίως επειδή επρόκειτο για έναν ποδοσφαιριστή που δεν είχε σκοράρε ποτέ με τη φανέλα των “τρικολόρ”.

Κι όμως ο 26χρονος αμυντικός, λες και το λάθος του στη φάση του γκολ έβγαλε από μέσα του έναν εαυτό που δεν είχαμε δει ποτέ μέχρι τότε, μετετράπη από μοιραίος σε ήρωα μέσα σε μια στιγμή και οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή.

Δευτερόλεπτα μετά το γκολ του Σούκερ έκλεψε τη μπάλα από τον Μπόμπαν, έκανε κίνηση μέσα στην περιοχή και εκμεταλεύτηκε άψογα την κάθετη μπαλιά του Τζορκαέφ για ισοφαρίσει το σκορ. Και σαν να μην ήταν αρκετό αυτό για να εξιλεωθεί για το λάθος του, ο τότε αμυντικός της Πάρμα (και μετέπειτα της Γιουβέντους και της Μπαρτσελόνα) βάλθηκε να λύσει μόνος του το επιθετικό πρόβλημα των “τρικολόρ” που αδυνατούσαν να παραβιάσουν την πολυπρόσωπη Κροατική άμυνα.

Στο 69ο λεπτό πέρασε τη μεσαία γραμμή με τη μπάλα στα πόδια, έκανε νόημα στον Ανρί να πλησιάσει για να παίξουν το ένα-δυο και πάνω που ο Γιάρνι έμοιαζε να τον έχει κλείσει και να ελέγχει τη φάση εκείνος τον πίεσε με το ίδιο πάθος που είχε χρησιμοποιήσει νωρίτερα όταν εξέθεσε τον Μπόμπαν στη φάση της ισοφάρισης, έκλεψε τη μπάλα και με ένα αριστερό σουτ πάνω στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Λάντιτς και τη Γαλλία στον τελικό.

Τα υπόλοιπα είναι γνωστά: Οι “τρικολόρ” πανηγύρισαν το Μουντιάλ κερδίζοντας τη Βραζιλία με 3-0 στον πιο μυστηριώδη τελικό της ιστορίας λόγω της περιπέτειας του Ρονάλντο πριν τη σέντρα, οι Κροάτες τερμάτισαν στην τιμητική τρίτη θέση επικρατώντας της Ολλανδίας στον μικρό τελικό και το Μουντιάλ της Γαλλίας πέρασε στην ιστορία ως το τελευταίο μέχρι σήμερα που κατακτήθηκε από τη διοργανώτρια ομάδα.

Όσο για τον Λιλιάν Τουράμ; Αγωνίστηκε για μια 10ετία ακόμα με τα χρώματα της εθνικής ομάδας της χώρας του συμπληρώνοντας συνολικά 142 συμμετοχές και δεν σκόραρε ποτέ ξανά. Μοναδικά του γκολ παραμένουν εκείνα τα δυο που έκριναν τον ημιτελικό του ’98…