96. Ο “χορός” του Μπρους Γκρόμπελαρ

By
Updated: June 20, 2016

Ο 29ος τελικός του Κυπέλλου Πρωταθλητριών που διεξήχθη στη Ρώμη, τον Μάιο του 1984, ήταν ο πρώτος στην ιστορία της διοργάνωσης που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Η Ρόμα μπορεί να έπαιζε στην έδρα της, όμως η Λίβερπουλ αισθανόταν σαν στο σπίτι της, καθώς, είχε ήδη στεφθεί μια φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης στο “Ολύμπικο”, επτά χρόνια νωρίτερα.

Παρά το ενθουσιώδες ξεκίνημα των γηπεδούχων, οι Άγγλοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ με τον Νιλ, στο 13ο λεπτό. Ωστόσο, τρια λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Προύτσο έβαλε φωτιά στις εξέδρες κάνοντας το 1-1. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, η οποία οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Ακόμα κι εκεί όμως, η απόλυτη ισορροπία έμοιαζε αδύνατον να διαταραχθεί. Οι εκτελέσεις των Νιλ, Σούνες (για τη Λίβερπουλ), Ντι Μπαρτολομέι και Ριγκέτι (για τη Ρόμα), καθώς και η αστοχία των Νίκολ και Κόντι, έφεραν τις δυο φιναλίστ ισόπαλες με 2-2 μετά από τα πρώτα τρια χτυπήματα.

Και τότε, ο Μπρους Γκρόμπελαρ αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του: Μετά την εύστοχη εκτέλεση του Ίαν Ρας που έγραψε το 3-2 για την ομάδα του Μερσεϊσάιντ, ο τερματοφύλακας της Λίβερπουλ βλέποντας τον Φραντσέσκο Γκρατσιάνι να στήνει τη μπάλα στην άσπρη βούλα, άρχισε να κάνει…τα δικά του.

Εκείνος ο παράξενος χορός πάνω στη γραμμή της εστίας του, τον οποίον ο ίδιος αργότερα ονόμασε “πόδια-σπαγγέτι”, οδήγησε τον Ιταλό επιθετικό σε ένα κακό χτύπημα που έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Η εύστοχη εκτέλεση του ‘Αλαν Κένεντι, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ήταν απλά το κερασάκι στην τούρτα εκείνης της σπουδαίας βραδιάς που βρήκε νικήτρια τη Λίβερπουλ.

Κάπως έτσι ο γκολκίπερ από τη Ζιμπάμπουε έδωσε τον τίτλο στην ομάδα του και έμεινε στην ιστορία σαν ο μεγάλος πρωταγωνιστής εκείνου του τελικού, χωρίς μάλιστα να αποκρούσει κανένα πέναλτι!

Αυτό ήταν το τέταρτο Κύπελλο Πρωταθλητριών για τη Λίβερπουλ, η οποία, έκτοτε δεν ξανακέρδισε το τρόπαιο μέχρι τον αλησμόνητο τελικό της Κωνσταντινούπολης, τον Μάιο του 2005.

Αυτή τη φορά πρωταγωνιστής ήταν ένας άλλος τερματοφύλακας και αντίπαλος μια άλλη Ιταλική ομάδα, ο επίλογος, ομως, γράφτηκε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο: Μετά από παρότρυνση του Τζέιμι Κάραχερ, ο Γέρζι Ντούντεκ μιμήθηκε τον Γκρόμπελαρ, αποσυντόνισε τους παίκτες της Μίλαν και οι “κόκκινοι” επέστρεψαν στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 21 χρόνια.