Updated: November 21, 2016

Τα λόγια του Άλεξ Φέργκιουσον ήταν χαρακτηριστικά: “Μερικές φορές, έχεις ένα θορυβώδη γείτονα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συνεχίσεις τη ζωή σου, να ανοίξεις την τηλεόραση και να τη βάλεις λίγο πιο δυνατά”.

Αυτή ήταν η πραγματικότητα στο Μάντσεστερ κάποτε. Σε μια εποχή που, μπορεί να μην είναι τόσο μακρινή, ωστόσο, μοιάζει να έχει περάσει για πάντα στο παρελθόν. Γιατί πλέον, η Σίτι δεν είναι για τη Γιουνάιτεντ απλώς ένας ενοχλητικός γείτονας, τον οποίο μπορεί να αγνοήσει.

Η πάλαι ποτέ αδύναμη ομάδα της πόλης, ο “φτωχός συγγενής”, όπως είχαμε συνηθίσει να τη θεωρούμε, εδώ και μερικά χρόνια είναι μια εκ των βασικών αντιπάλων της Γιουνάιτεντ στο κυνήγι του πρωταθλήματος Αγγλίας, γεγονός που καθιστά το ντέρμπι του Μάντσεστερ, παιχνίδι τίτλου.

Αυτός εξάλλου, είναι ο λόγος για τον οποίο, οι δυο ομάδες μας έχουν προσφέρει τα τελευταία χρόνια μερικά καταπληκτικά παιχνίδια, γεμάτα γκολ, θέαμα και συγκινήσεις.

Σήμερα λοιπόν, θα επιχειρήσουμε μια σύντομη αναδρομή στο παρελθόν, για να θυμηθούμε τις κορυφαίες αναμετρήσεις μεταξύ των δυο ομάδων του Μάντσεστερ, οι περισσότερες εκ των οποίων, είναι σχετικά πρόσφατες, όπως είναι φυσιολογικό.

Γιουνάιτεντ-Σίτι 0-1, Απρίλιος 1974

Η ιστορία είναι λίγο-πολύ γνωστή: Η Γιουνάιτεντ υποδεχόταν τη Σίτι και χρειαζόταν μόνο νίκη για να έχει ελπίδες παραμονής. Ωστόσο, το τακουνάκι του Ντένις Λο, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού, έγραψε το καταδικαστικό 0-1 για τους “κόκκινους διαβόλους”, οι οποίοι, αποχαιρετούσαν την πρώτη κατηγορία μετά από 36 έτη συνεχούς παρουσίας.

Ο σκόρερ, όχι μόνο δεν πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε, αλλά, ξέσπασε σε λυγμούς, καθώς, θεώρησε τον εαυτό του υπεύθυνο για τον υποβιβασμό της αγαπημένης του Γιουνάιτεντ, στην οποία είχε αγωνιστεί για έντεκα χρόνια. Μάλιστα, λίγα λεπτά αργότερα ζήτησε αλλαγή, αδυνατώντας να συνεχίσει.

Εκείνο που δε γνώριζε ήταν οτι, οι “κόκκινοι διάβολοι” θα υποβιβάζονταν έτσι κι αλλιώς, καθώς, την ίδια ώρα η Μπέρμπιγχαμ κέρδιζε το δικό της παιχνίδι, οπότε, το γκολ του δεν άλλαξε ιδιαίτερα τις ισορροπίες στην ουρά της βαθμολογίας.

Τελικά, το ντέρμπι δεν τελείωσε ποτέ, αφού, λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, μερίδα οπαδών της Γιουνάιτεντ εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο, αναγκάζοντας τον διαιτητή να διακόψει το ματς.

Σίτι-Γιουνάιτεντ 5-1, Σεπτέμβριος 1989

Η Γιουνάιτεντ επισκέφτηκε το “Μέιν Ρόουντ” για πρώτη φορά μετά από τρια χρόνια, και η νεοφώτιστη Σίτι φρόντισε ώστε η φιλοξενία να μείνει αξέχαστη στη συμπολίτισσα της.

Με γκολ των Όλντφιλντ, Μόρλει και Μπίσοπ, οι “πολίτες” προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο, δίνοντας κάθε δικαίωμα στους φιλάθλους τους να στήσουν γιορτή στις κερκίδες. Οι “κόκκινοι διάβολοι” έδωσαν σημεία ζωής στο ξεκίνημα της επανάληψης μειώνοντας με τον Χιουζ, όμως, το γκολ αυτό “αγρίεψε” περισσότερο τους γηπεδούχους, οι οποίοι, με το δεύτερο τέρμα του Όλντφιλντ και με ένα ακόμα από τον Χίντσκλιφ έφτασαν στο θριαμβευτικό 5-1.

Εκείνη η σπουδαία νίκη απέκτησε ιστορικό χαρακτήρα για τη Σίτι, καθώς, έμελλε να είναι η τελευταία της σε ντέρμπι του Μάντσεστερ για τον προηγούμενο αιώνα. Έκτοτε, χρειάστηκε να περάσουν 13 χρόνια για να πανηγυρίσει “τρίποντο” επί της Γιουνάιτεντ, κάτι που συνέβη ξανά το 2002.

Σίτι-Γιουνάιτεντ 3-3, Οκτώβριος 1990

Η Σίτι, έχοντας πραγματοποιήσει πολύ καλό ξεκίνημα στη σεζόν με μόλις μια ήττα σε 9 παιχνίδια, φιλοξενούσε τη Γιουνάιτεντ, η οποία, δεν είχε μπει ακόμα σε τροχιά τίτλων, πράγμα που θα συνέβαινε μέσα στην επόμενη διετία.

Οι “πολίτες” πήραν γρήγορα προβάδισμα δυο τερμάτων χάρη σε ισάριθμα γκολ του Γουάιτ, και παρά τη μείωση του σκορ από την πλευρά των φιλοξενούμενων με τον Χιουζ, όλα έδειχναν οτι θα έπαιρναν τη νίκη, καθώς, ο Χέντρι έγραψε το 3-1.

Ωστόσο, η ομάδα του Άλεξ Φέργκιουσον είχε άλλη άποψη. Με δυο γκολ του Μπράιαν ΜακΚλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι “κόκκινοι διάβολοι” ισοφάρισαν σε 3-3 και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας. Το τέλος εκείνης της σεζόν βρήκε τη Σίτι να τερματίζει πιο ψηλά από τη Γιουνάιτεντ, κάτι που δεν θα συνέβαινε ξανά, μέχρι το 2012, όταν κατέκτησε το πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά απο 44 χρόνια.

Γιουνάιτεντ-Σίτι 5-0, Νοέμβριος 1994

Τη δεκαετία του ’90 η Σίτι ήταν συνηθισμένη να αποχωρεί από τα ντέρμπι του Μάντσεστερ με σκυμμένο κεφάλι, καθώς, δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε μια φορά τη Γιουνάιτεντ, ωστόσο, εκείνο το απόγευμα στο “Ολντ Τράφορντ” παραήταν εφιαλτικό.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ερίκ Καντονά, για να ακολουθήσει ένα χατ τρικ από τον Αντρέι Καντσέλσκις, σ’ ένα ματς, το οποίο, όπως είπε αργότερα ο ίδιος, δεν θα ξεχάσει ποτέ.

Για να ολοκληρωθεί ο θρίαμβος της ομάδας του Φέργκιουσον χρειάστηκε να σκοράρει ενδιάμεσα και ο Μαρκ Χιουζ, ο οποίος, μερικά χρόνια αργότερα θα αναλάμβανε την τεχνική ηγεσία της Σίτι.

Γιουνάιτεντ-Σίτι 4-3, Σεπτέμβριος 2009

Η Σίτι έχει μόλις αρχίσει να ξοδεύει εκατομμύρια για μεταγραφές, και η “μπλε” πλευρά του Μάντσεστερ ονειρεύεται τίτλους. Το πρώτο ντέρμπι εκείνης της χρονιάς βρίσκει τις δυο ομάδες αποφασισμένες να δείξουν ποιός είναι το αφεντικό στην πόλη, με αποτέλεσμα, στο χορτάρι του “Ολντ Τράφορντ” να λάβει χώρα μια σπουδαία ποδοσφαιρική παράσταση.

Οι γηπεδούχοι παίρνουν το προβάδισμα τρεις φορές, ενώ, οι φιλοξενούμενοι, βρίσκουν ισάριθμες απαντήσεις. Με το σκορ στο 3-3 και με το ρολόι να δείχνει 90’+6′, η Γιουνάιτεντ κάνει μια απέλπιδα προσπάθεια να πάρει τη νίκη.

Κάπου εκεί, ο Ράιαν Γκιγκς κάνει μια εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Μάικλ Όουεν, ο οποίος, στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στις κερδίδες, τη στιγμή που ο Μαρκ Χιούζ διαμαρτυρόταν έντονα στον βοηθό διαιτητή για το χρόνο των καθυστερήσεων.

Γιουνάιτεντ-Σίτι 1-6, Οκτώβριος 2011

Μια μέρα μετά την αξέχαστη ιστορία με τα βεγγαλικά στο σπίτι του Μάριο Μπαλοτέλι, ο ιταλός επιθετικός ανοίγει το σκορ στο ντέρμπι του “Ολντ Τράφορντ”, για να σηκώσει τη φανέλα του αποκαλύπτοντας το περίφημο “Why always me?”. Το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο, δεν προμύνηε αυτό που επρόκειτο να ακολουθήσει στην επανάληψη.

Η αποβολή του Έβανς έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο της ομάδας του Άλεξ Φέργκιουσον, ο οποίος, πέρασε ένα από τα χειρότερα απογεύματα της καριέρας του. Με τον Μπαλοτέλι να σκοράρει ξανά στο 60ό λεπτό και με τον Αγκουέρο να γράφει το 0-3, οκτώ λεπτά αργότερα, ήταν σαφές οτι το παιχνίδι είχε κριθεί.

Η μείωση του σκορ από τους γηπεδούχους συμμάζεψε κάπως την έκταση της ήττας, όμως, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση των 90′, άρχισε ο πραγματικός εφιάλτης. Δυο γκολ του Τζέκο και ένα του Σίλβα γράφουν το εντυπωσιακό 1-6, κάνοντας τους οπαδούς της Σίτι στις κερκίδες να τραγουδούν για τον Ρομπέρτο Μαντσίνι.

Σίτι-Γιουνάιτεντ 2-3, Δεκέμβριος 2012

Το ντέρμπι του Μάντσεστερ είναι και επισήμως, πλέον, ντέρμπι τίτλου, καθώς, οι συμπολίτισσες έχουν μοιραστεί τα δυο τελευταία πρωταθλήματα. Μετά από 15 αγωνιστικές, η Γιουνάιτεντ βρίσκεται 3 βαθμούς πάνω από τη Σίτι, η οποία, ελπίζει να ανατρέψει την κατάσταση στο εντός έδρας ντέρμπι, ώστε να κάνει Πρωτοχρονιά στην κορυφή.

Το παιχνίδι ξεκινάει με τον Ρούνεϊ να πετυχαίνει δυο γκολ στο ημίωρο, δίνοντας παράσταση νίκης στους “κόκκινους διαβόλους”. Όμως, η Σίτι δεν παραδίδει τα όπλα, καθώς, κάτι τέτοιο δεν ταιριάζει σε μια ομάδα που υπερασπίζεται τον τίτλο της. Οι πρωταθλητές ξαναμπαίνουν στο ματς με γκολ του Τουρέ, για να ισοφαρίσουν λίγα λεπτά πριν το τέλος με τον Ζαμπαλέτα.

Και πάνω που όλα έδειχναν οτι το παιχνίδι δεν είχε τίποτα άλλο να δώσει στο κοινό, ήρθε ένας Ολλανδός να βάλει φωτιά στο “Έτιχαντ”. Μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρόμπιν Φαν Πέρσι, στις καθυστερήσεις, έδωσε τους τρεις βαθμούς στη Γιουνάιτεντ προκαλώντας πανδαιμόνιο, καθώς, κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών, ένα κέρμα χτύπησε στο πρόσωπο τον Ρίο Φέρντιναντ, ενώ, ένας οπαδός της Σίτι εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο, πριν τον “πετάξει” έξω ο Τζο Χαρτ.

Γιουνάιτεντ-Σίτι 0-3, Μάρτιος 2014

Ο Έντιν Τζέκο έδειξε τις προθέσεις της Σίτι με το “καλημέρα”, ανοίγοντας το σκορ στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν μια καταπληκτική εμφάνιση στο χορτάρι του “Ολντ Τράφορντ”, απέναντι στη Γιουνάιτεντ του Ντέιβιντ Μόγιες, η οποία, ήταν φανερά έξω από τα νερά της.

Οι παίκτες του Μανουέλ Πελεγκρίνι εκμεταλλεύτηκαν την κακή αγωνιστική κατάσταση των αντιπάλων τους, φτάνοντας σε μια σημαντική νίκη, λίγο πριν η σεζόν της Πρέμιερ Λιγκ μπει στην τελική ευθεία. Ο Τζέκο, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 56′ και ο Τουρέ στο 90′, έγραψαν το τελικό 0-3 για τους “πολίτες”, οι οποίοι, δυο μήνες αργότερα πανηγύρισαν την κατάκτηση του πρωταθλήματος για δεύτερη φορά σε τρια χρόνια.