Το “αντίο” του Μπρέιντι στη “Γιούβε”

By
Updated: October 25, 2017

Η τελευταία αγωνιστική της Serie A της περιόδου 1981-82 δεν έμεινε στην ιστορία τόσο για το γεγονός οτι έκρινε τον πρωταθλητή, αλλά, κυρίως για τον τρόπο με τον οποίο συνέβη αυτό.

Πριν τη σέντρα των αγώνων της 16ης Μαΐου 1985 Φιορεντίνα και Γιουβέντους ισοβαθμούν στην κορυφή της βαθμολογίας και όλα δείχνουν οτι, αν περάσουν νικηφόρα από τις έδρες των Κάλιαρι και Κατανζάρο αντίστοιχα, ο τίτλος θα κριθεί στα μπαράζ.

Ωστόσο, στην πράξη αυτό ήταν πιο δύσκολο απ’ οτι φαινόταν. Περίπου δέκα λεπτά πριν τη λήξη οι δυο αναμετρήσεις έχουν κολλήσει στο 0-0 με τη Φιορεντίνα να διαμαρτύρεται για το γκολ του Φραντσέσκο Γκρατσιάνι που λανθασμένα ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Ντανιέλ Μπερτόνι πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Παράλληλα, στο άλλο παιχνίδι η Κατανζάρο είχε ζητήσει πέναλτι που δεν της δόθηκε, γεγονός που επέτρεπε στη Γιουβέντους να μείνει ζωντανή στο κυνήγι του τίτλου.

Με την αγωνία να κορυφώνεται και την ένταση να χτυπάει κόκκινο στα τελευταία λεπτά, η “μεγάλη κυρία” είδε την τύχη να της χαμογελά: Το σουτ του Πιέτρο Φάνα χτύπησε στο χέρι του Κοστάντζο Σελεστίνι και ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με μόλις λίγα λεπτά να απομένουν οι “μπιανκονέρι” κρατούν την τύχη τους στα χέρια τους και ο άνθρωπος που αναλαμβάνει τη βαριά ευθύνη της εκτέλεσης δεν είναι άλλος από τον Λίαμ Μπρέιντι.

Ο Ιρλανδός μέσος, ο οποίος γνώριζε οτι αυτό ήταν το τελευταίο του παιχνίδι με τη φανέλα της “Γιούβε”, καθώς, λίγες εβδομάδες αργότερα επρόκειτο να αντικατασταθεί από τον ταλαντούχο Μισέλ Πλατινί, είχε την ευκαιρία να αποχαιρετήσει με τον καλύτερο τρόπο την ομάδα του Τορίνο και να περάσει στην ιστορία σαν ο παίκτης που της χάρισε το 20ό της πρωτάθλημα, αριθμός που αποτελούσε ρεκόρ.

Και αυτό ακριβώς έκανε: Έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα, πήρε φόρα και με ένα ψύχραιμο πλασέ την έστειλε στην αντίθετη γωνία από εκείνη στην οποία έπεσε ο τερματοφύλακας της Κατανζάρο.

Λίγα λεπτά αργότερα η Γιουβέντους πανηγύριζε τον τίτλο, ο Μπρέιντι ήταν ο ήρωας χάρη στον οποίο ο σύλλογος θα έραβε το δεύτερο αστέρι στη φανέλα του και οι άνθρωποι της Φιορεντίνα έβραζαν από θυμό για τον άδικο τρόπο με τον οποίο χάθηκε το πρωτάθλημα που θα ήταν το πρώτο για την ομάδα τους μετά από 13 χρόνια.

Αυτή ήταν και η απαρχή της κόντρας ανάμεσα στους δυο συλλόγους η οποία φούντωσε ακόμα περισσότερο 8 χρόνια αργότερα, με αφορμή τη μεταγραφή του Ρομπέρτο Μπάτζιο από τους “βιόλα” στη Γιουβέντους.