Το κορυφαίο θρίλερ παραμονής της ιστορίας

By
Updated: July 25, 2016

Όσοι παρακολούθησαν την αγωνιστική δραστηριότητα της Μπουντεσλίγκα το απόγευμα της 29ης Μαΐου 1999, έγιναν μάρτυρες ενός άνευ προηγουμένου θρίλερ παραμονής που έλαβε χώρα σε τρια διαφορετικά Γερμανικά γήπεδα.

Η τελευταία αγωνιστική της σεζόν 1998-99 ήταν αρκετά ιδιαίτερη, καθώς, τέσσερις ομάδες κινδύνευαν με υποβιβασμό. Μιλάμε για τη χρονική περίοδο όπου στη Μπουντεσλίγκα συμμετείχαν 18 ομάδες, και με τις Γκλαντμπαχ και Μπόχουμ να έχουν ήδη καταδικαστεί, η 16η θέση (και τελευταία που οδηγούσε στη Β’ κατηγορία) αναζητούσε κάτοχο.

Πριν την έναρξη των αγώνων η ομάδα που βρισκόταν ακριβώς κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού ήταν η Άϊντραχτ Φρανκφούρτης, η οποία ωστόσο, μάλλον αισθανόταν αρκετά καλά, καθώς, για να βρεθεί εκεί είχε χρειαστεί να κάνει ένα απίστευτο (για τα δεδομένα της εκείνη τη σεζόν) σερί τριών νικών, αποκτώντας μαθηματικές ελπίδες από το πουθενά.

Οι υπόλοιπες ομάδες που πήραν μέρος στο θρίλερ της παραμονής ήταν οι Νυρεμβέργη, Χάνσα Ροστόκ και Στουτγκάρδη, οι οποίες είχαν διαφορά μικρότερη των τριών βαθμών από τη “μαύρη” 16 θέση.

Το πρώτο ημίχρονο των αγώνων δεν προϊδέαζε κανέναν γι’ αυτό που επρόκειτο να ακολουθήσει, καθώς, τα γκολ ήταν λιγοστά και οι συγκινήσεις ελάχιστες.

Η Στουτγκάρδη δεν έμπλεξε στο θρίλερ του τελευταίου 20λεπτου, καθώς επικράτησε με 1-0 της Βέρντερ Βρέμης.

Μάλιστα, με τη Στουτγκάρδη να προηγείται από νωρίς με 1-0 επί της Βέρντερ Βρέμης (σκορ που έμελλε να διατηρηθεί μέχρι το τέλος), ουσιαστικά οι υποψήφιες για τον υποβιβασμό μειώθηκαν στις τρεις. Ωστόσο, τα δεδομένα άλλαξαν άρδην στο τελευταίο ημίωρο των αγώνων, το οποίο επρόκειτο να προσφέρει επικές ανατροπές.

Για την ακρίβεια, 20 λεπτά πριν το φινάλε, η 12η Νυρεμβέργη έχανε με 0-2 από τη Φράιμπουργκ σε ένα αποτέλεσμα που έμοιαζε να μην της κοστίζει τίποτα, η Χάνσα Ροστόκ κέρδιζε με 0-1 την αδιάφορη Μπόχουμ, ενώ, η Άϊντραχτ Φρανκφούρτης ήταν ισόπαλη 1-1 με την περσινή πρωταθλήτρια Καϊζερσλάουτερν, αποτέλεσμα με το οποίο υποβιβαζόταν στη δεύτερη κατηγορία.

Στην Άϊντραχτ του νεαρού τότε Μπερντ Σνάιντερ δεν αρκούσε η νίκη. Χρειαζόταν παράλληλα στραβοπάτημα της Νυρεμβέργης ή της Χάνσα.

Κάπου εκεί άρχισε το…πανηγύρι: Μέσα σε περίπου δέκα λεπτά, η Μπόχουμ φέρνει τούμπα το ματς και παίρνει προβάδισμα με 2-1, ενώ παράλληλα, η Άϊντραχτ αποκτά κεφάλι στο σκορ απέναντι στην Καϊζερσλάουτερν. Κάπως έτσι η Χάνσα Ροστόκ πέφτει στη 16η θέση και βρίσκεται μια ανάσα από την κόλαση, ενώ, οι άλλες δυο ομάδες ισοβαθμούν έχοντας ένα βαθμό παραπάνω από εκείνη.

Αντιμέτωπη με το φάσμα του υποβιβασμού, η Χάνσα κάνει μια μεγάλη προσπάθεια να σώσει την παρτίδα και φέρνει ξανά τα πάνω-κάτω, πετυχαίνοντας δυο γκολ μέσα σ’ ένα 5λεπτο. Έχοντας πλέον στα χέρια της το προβάδισμα με 3-2 επί της Μπόχουμ βρίσκεται στους 38 βαθμούς, και αφήνει τις άλλες δυο πρωταγωνίστριες του θρίλερ να μάχονται στους 37.

Εκείνη τη στιγμή, η Νυρεμβέργη υπερτερούσε της Άϊντραχτ στην ισοβαθμία λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων, όμως, τα πράγματα ήταν εξαιρετικά ρευστά και ευμετάβλητα. Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα η ομάδα της Φρανκφούρτης σκοράρει δυο φορές με τους Γκέμπχαρντ και Σνάιντερ διευρύνοντας το προβάδισμα της επί της Καϊζερσλάουτερν (4-1), και κυρίως, παίρνει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία με τη Νυρεμβέργη, καθώς είχε πλέον την ίδια διαφορά τερμάτων με εκείνη, αλλά καλύτερη επίθεση. Όλα πλέον παίζονται στο ένα γκολ μεταξύ των δυο τους.

Η Νυρεμβέργη βρισκόταν στη 16η θέση, όμως, παρά το οτι έχανε με 0-2 από τη Φράιμπουργκ, είχε ελπίδες για την παραμονή. Το μόνο που χρειαζόταν ήταν ένα γκολ, ώστε να υπερισχύσει ξανά στην ισοβαθμία της Άϊντραχτ. Και το βρήκε λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′. Η κεφαλιά του Μάρεκ Νικλ μείωσε το σκορ σε 1-2 και την έβαλε ξανά σε θέση ισχύος.

Η Χάνσα έκανε ανατροπή στην ανατροπή και σώθηκε, αφήνοντας τις Νυρεμβέργη και Άϊντραχτ  να “σκοτώνονται” στην ισοβαθμία.

Η εξέλιξη αυτή έφερε την Άϊντραχτ με την πλάτη στον τοίχο, καθώς πλέον, έπρεπε να κυνηγήσει και πέμπτο γκολ απέναντι στην Καϊζερσλάουτερν, η οποία με τη σειρά της, προσπαθούσε απεγνωσμένα να προλάβει το τρένο του Τσάμπιονς Λιγκ που έμοιαζε να χάνεται με την ήττα που διαγραφόταν.

Με περίσσιο πάθος και πίστη, η ομάδα της Φρανκφούρτης έκανε άλλη μια προσπάθεια να πετύχει κάτι που έμοιαζε με θαύμα: Να ανατρέψει ξανά το εις βάρος της σκηνικό. Και τα κατάφερε. Στο 89ο λεπτό ο Φιόρτοφτ έγραψε το 5-1 για την ομάδα του, πετυχαίνοντας ένα από τα σημαντικότερα γκολ στην ιστορία της Μπουντεσλίγκα.

Πλέον, η Άϊντραχτ είχε ξανά πλεονέκτημα ενός γκολ στην ισοβαθμία με τη Νυρεμβέργη και κρατούσε την παραμονή στα χέρια της. Το μόνο που χρειαζόταν ήταν να μη σημειωθεί άλλο γκολ στα τελευταία λεπτά των αγώνων.

Ο Φιόρτοφτ κάνει το 5-1 στην εκπνοή, δίνοντας ξανά το πάνώ χέρι  στην Άϊντραχτ στη διαφορά τερμάτων.

Την ίδια στιγμή στη Νυρεμβέργη, γνωρίζοντας οτι η Άϊντραχτ έχει πετύχει και πέμπτο γκολ η γηπεδούχος ομάδα προσπαθούσε απεγνωσμένα να σκοράρει ξανά, καθώς, ένα ακόμα τέρμα θα έφερνε το δικό της παιχνίδι στο 2-2, πράγμα που θα σήμαινε την οριστική αποφυγή του υποβιβασμού.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Μάρεκ Νικλ επιχείρησε να γίνει και πάλι ήρωας. Μ’ ένα σουτ κεραυνό από 25 μέτρα προσπάθησε να στείλει στα ουράνια τους φίλους της ομάδας του, όμως, είδε τη μπάλα να προσκρούει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ρίτσαρντ Γκολτζ.

Με τον τερματοφύλακα της Φράιμπουργκ πεσμένο στο χορτάρι, στην επαναφορά της μπάλας πετάχτηκε ο Φρανκ Μπάουμαν, ο οποίος, από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε σημαδεύοντας την αριστερή γωνία της εστίας. Το γήπεδο έμοιαζε έτοιμο να εκραγεί, καθώς, η Νυρεμβέργη ήταν αγκαλιά με τη λύτρωση.

Όμως, αυτή δεν ήρθε. Επιδεικνύοντας τα εξαιρετικά αντανακλαστικά του, ο Γκολτζ πραγματοποίησε μια απίστευτη επέμβαση στο -ομολογουμένως άψυχο- σουτ του Μπάουμαν, στερώντας του το γκολ και στέλνοντας τη Νυρεμβέργη στη Β’ κατηγορία.

Ο Μπάουμαν έχει μόλις χάσει την ευκαιρία της ζωής του, καταδικάζοντας την ομάδα του.

Με αυτόν τον “χιτσκοκικό” τρόπο (και με τη βοήθεια του γκολκίπερ της Φράιμπουργκ), η Άϊντραχτ Φρανκφούρτης ολοκλήρωσε τον απίστευτο άθλο της παραμονής της στη Μπουντεσλίγκα, ενώ η Νυρεμβέργη καταδικάστηκε σ’ έναν υποβιβασμό που ήταν μάλλον απρόσμενος, δεδομένου του ότι πριν τη σέντρα της τελευταίας αγωνιστικής βρισκόταν στη 12η θέση της βαθμολογίας.