Το κορυφαίο “ψαλιδάκι” της ιστορίας

By
Updated: November 13, 2017

Το παιχνίδι ανάμεσα στη Μπαρτσελόνα και τη Βαλένθια για την τελευταία αγωνιστική της Λα Λίγκα της περιόδου 2000-01 είχε χαρακτήρα τελικού. Με τη Ρεάλ Μαδρίτης να έχει ήδη εξασφαλίσει το πρωτάθλημα όλα τα βλέμματα ήταν στραμένα στο κατάμεστο “Καμπ Νου”, εκεί όπου επρόκειτο να αναμετρηθούν δυο κορυφαίες Ισπανικές ομάδες με έπαθλο το τέταρτο και τελευταίο εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης χρονιάς.

Από τη μια πλευρά, οι “μπλαουγκράνα” ήθελαν τη νίκη για να σώσουν την παρτίδα σε μια αποτυχημένη σεζόν κατά τη διάρκεια της οποίας έμειναν μακριά από τους εγχώριους τίτλους ενώ, παράλληλα, απογοήτευσαν και στο Τσάμπιονς Λιγκ τερματίζοντας τρίτοι στον όμιλο της πρώτης φάσης. Από την άλλη, οι “νυχτερίδες” μόλις λίγες ημέρες νωρίτερα είχαν χάσει από τη Μπάγερν στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και ήθελαν τον βαθμό της ισοπαλίας για να κρατήσουν την πολύτιμη τέταρτη θέση.

Η εξέλιξη του αγώνα ήταν συναρπαστική: Ο Ριβάλντο άνοιξε το σκορ με μια αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ μόλις στο 3ο λεπτό, όμως, ο Μπαράχα ισοφάρισε για τη Βαλένθια στο 25′ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Βραζιλιάνος έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με μακρινό σουτ, όμως, ο μέσος της Βαλένθια ισοφάρισε και πάλι για τις “νυχτερίδες” στο ξεκίνημα της επανάληψης, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε προσωπική μάχη μεταξύ τους.

Έτσι το παιχνίδι έφτασε στο 89ο λεπτό, με τη Μπαρτσελόνα να ψάχνει απεγνωσμένα το γκολ που θα της έδινε τη νίκη και τη Βαλένθια να περιμένει πίσω από τη μπάλα, αποφασισμένη να κρατήσει με νύχια και με δόντια το πολύτιμο για εκείνη 2-2. Και κάπου εκεί, έμελλε να λάβει χώρα ένα από τα σπουδαιότερα highlights στην ιστορία της Λα Λίγκα. Μια στιγμή ποδοσφαιρικής μαγείας από εκείνες που καθιστούν το ποδόσφαιρο βασιλιά των σπορ.

Ο Φρανκ Ντε Μπουρ έχει τη μπάλα στην κατοχή του λίγο πιο πάνω από τη μεσαία γραμμή και σηκώνει το κεφάλι για να δει τις επιλογές του. Μπροστά του βρίσκονται αρκετά σώματα, κυρίως αντιπάλων, οπότε αποφασίζει να σηκώσει τη μπάλα για να βρει κάποιον από τους προωθημένους συμπαίκτες του που περίμεναν κάποια βαθιά μπαλιά. Ένας απ΄αυτούς ήταν ο Ριβάλντο. Ο Ολλανδός “σκάβει” γλυκά τη μπάλα με στόχο τον Βραζιλιάνο, ο οποίος, βρίσκεται στο ύψος της περιοχής με πλάτη στο τέρμα, περικυκλωμένος από παίκτες τις Βαλένθια που καθιστούν εξαιρετικά δύσκολο το να “κατεβάσει” τη μπάλα και να γυρίσει για να σουτάρει.

Είναι προφανές οτι το όλο σκηνικό δεν είναι από εκείνα που λέμε οτι “μυρίζουν γκολ” καθώς, σε πρώτο χρόνο, δεν διαφαίνεται κάποιος πιθανός τρόπος με τον οποίο ο σταρ της Μπαρτσελόνα θα μπορούσε να τελειώσει τη φάση. Ωστόσο, αυτό που κάνει ξεχωριστές τις ποδοσφαιρικές ιδιοφυίες δεν είναι η ευκολία με την οποία πραγματοποιούν συνηθισμένες ενέργειες πάνω στο χορτάρι, αλλά η ικανότητα τους να επινοούν και να υλοποιοούν εμπνεύσεις που έρχονται κόντρα σε όσα έχουν συνηθίσει να βλέπουν οι θεατές και ο,τι μπορεί να περιμένει ο αντίπαλος.

Αυτό ακριβώς έκανε ο Ριβάλντο: Σε μια επίδειξη υψηλής τεχνικής αλλά και ψυχραιμίας που σε κάνει να αναρωτιέσαι αν πραγματικά είχε συναίσθηση της κρισιμότητας της στιγμής, βλέποντας τη μπάλα να έρχεται από ψηλά, τη στοπάρει με το στήθος δίνοντας της λίγο ύψος και τοποθετεί το σώμα του με τέτοιο τρόπο ώστε να πραγματοποιήσει το μοναδικό πράγμα που δεν περίμεναν οι αμυντικοί της Βαλένθια. Λίγες στιγμές αργότερα, το ψαλιδάκι του Βραζιλιάνου καταλήγει στην αριστερή γωνία του Κανιθάρες, ο οποίος, παρά την προσπάθεια που κατέβαλε ήταν σχεδόν αδύνατον να αποτρέψει το τρίτο γκολ του αντιπάλου του και το 3-2 για τους “μπλαουγκράνα”.

Το “Καμπ Νου” παραλληρεί, η Μπαρτσελόνα είναι ξανά στο Τσάμπιονς Λιγκ και ο Ριβάλντο έχει μόλις περάσει στην ιστορία πετυχαίνοντας το κορυφαίο “ψαλιδάκι” όλων των εποχών.