Το παιχνίδι τίτλου του ’91

By
Updated: November 7, 2017

Η επίσκεψη της Σαμπντόρια στο Μιλάνο στις 5 Μαΐου του 1991 ήταν κάτι πολύ περισσότερο από απλώς ένα ακόμα παιχνίδι στο δρόμο της για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Με την ομάδα της Γένοβας να βρίσκεται τρεις βαθμούς πάνω από την Ίντερ στη βαθμολογία της Serie A (μιλάμε για την εποχή που η νίκη έδινε ακόμα δυο βαθμούς) η αναμέτρηση της 31ης αγωνιστικής στο “Σαν Σίρο” ήταν πραγματική μάχη τίτλου και ως τέτοια έμελλε να εξελιχθεί.

Από τη μία πλευρά οι “νερατζούρι” ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για να πλησιάσουν στον πόντο, ενώ από την άλλοι οι φιλοξενούμενοι θα ήταν ευχαριστημένοι και με την ισοπαλία, καθώς, ο ένας βαθμός θα τους αρκούσε για να κρατήσουν σε απόσταση ασφαλείας τους διώκτες τους. Τελικά, αυτό που θα ακολουθούσε επρόκειτο να μείνει στην ιστορία ως μια από τις πιο συναρπαστικές αναμετρήσεις στην ιστορία της Σεριε Α.

Με την ένταση και το πάθος να ξεχειλίζουν από το πρώτο λεπτό, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά για να “πνίξουν” τους αντιπάλους τους με τη βοήθεια των οπαδών τους. Ωστόσο, ο Βιάλι και η παρέα του δεν είχαν σκοπό να παραδοθούν τόσο εύκολα.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με την Ίντερ να έχει τις ευκαιρίες και τον Τζιανλούκα Παλιούκα να κάνει μια από τις κορυφαίες εμφανίσεις της καριέρας του. Ο γκολκίπερ της Σαμπντόρια ενήργησε αποτελεσματικά σε κάθε περίπτωση, με μοναδική εξαίρεση το τετ-α-τετ με τον Γιούργκεν Κλίνσμαν στο 41ο λεπτό, όταν ο Γερμανός επιθετικός πλάσαρε εύστοχα πριν δει το γκολ που πέτυχε να ακυρώνεται ως οφσάιντ, απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο έμελλε να εξελιχθεί ακόμα πιο δραματικά. Η πίεση της Ίντερ συνεχίστηκε, η αντίσταση της Σαμπντόρια επίσης, η ένταση χτύπησε κόκκινο και οι δυο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες όταν αποβλήθηκαν οι Μαντσίνι και Μπέργκομι λόγω μιας διένεξης που είχαν εκτός φάσης.

Η διπλή αποβολή άνοιξε ακόμα περισσότερο το παιχνίδι και αυτό εν τέλει ευνόησε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντοσένα. Η Ίντερ βλέποντας το πρωτάθλημα να απομακρύνεται ενέτεινε την πίεση και λίγο αργότερα κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Ματέους, όμως ο Παλιούκα, που με περισσότερες από μια ντουζίνα αποκρούσεις συνολικά έγινε ήρωας, αποσόβησε την ισοφάριση.

Κάπου εκεί η πλάστιγγα αρχισε να γυρίζει οριστικά προς την πλευρά της Σαμπντόρια. Ο Τζιοβάνι Τραπατόνι ρίσκαρε αναζητώντας το γκολ που θα έβαζε ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι, γεγονός που έδωσε στους παίκτες του Βουγιαντίν Μπόσκοφ την ευκαιρία να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις.

Η διπλή ευκαιρία με το δοκάρι του Λομπάρντο και το σουτ του Βιάλι που απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή ήταν απλώς η προειδοποίηση. Λίγο αργότερα, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι από τον Ζένγκα και αυτή τη φορά δεν έχασε την ευκαιρία να τελειώσει την αναμέτρηση γράφοντας το 0-2.

Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα που έφερε την ομάδα του Μπόσκοφ αγκαλιά με τον τίτλο, με μόλις τρεις αγωνιστικές να απομένουν για το τέλος της σεζόν. Λίγες εβδομάδες αργότερα η Σαμπντόρια θα στεφόταν πρωταθλήτρια Ιταλίας για πρώτη φορά στην ιστορίας της, διάκριση που θα της έδινε τη δυνατότητα να αγωνιστεί στο Κύπελλο Πρωταθλητριών της επόμενης περιόδου όπου θα έφτανε μέχρι τον τελικό.

Από την άλλη πλευρά, για την Ίντερ αυτή η ήττα ισοδυναμούσε με τέλος εποχής: Το φινάλε εκείνης της αγωνιστικής περιόδου έφερε την αποχώρηση του Τραπατόνι, ο οποίος θα επέστρεφε στη Γιουβέντους, ενώ, οι “νερατζούρι” θα χρειάζονταν 15 χρόνια μέχρι να κερδίσουν ξανά το “σκουντέτο”.