By
Updated: August 1, 2016

Ο δρόμος της Νιούκαστλ για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Αγγλίας της περιόδου 1995-96 περνούσε από το “Άνφιλντ” και ο Κέβιν Κίγκαν γνώριζε οτι αυτή δε θα ήταν μια εύκολη αποστολή για την ομάδα του.

Ήταν 3 Απριλίου 1996 όταν οι “ανθρακωρύχοι” επισκέφτηκαν το Λίβερπουλ σε μια αναμέτρηση που έμελλε να περάσει στην ιστορία ως το καλύτερο παιχνίδι της πρώτης 10ετίας ζωής της Πρέμιερ Λιγκ.

Από τη μια πλευρά οι “κόκκινοι” διεκδικούσαν τις όποιες ελπίδες είχαν μείνει ζωντανές για την κατάκτηση του τίτλου. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι, είχαν δει μόλις λίγες εβδομάδες νωρίτερα το προβάδισμα των 12 βαθμών που διατηρούσαν στα μέσα Ιανουαρίου να κάνει φτερά, ήθελαν απεγνωσμένα το “διπλό” για να παραμείνουν στο κυνήγι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία, βρισκόταν πλέον στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με τρεις βαθμούς διαφορά από εκείνους.

Αυτή η ανάγκη των δυο ομάδων να κατακτήσουν το “τρίποντο” τις οδήγησε σ’ ένα φουλ επιθετικό στυλ παιχνιδιού, που προσέφερε στους θεατές επτά γκολ, μπόλικο σασπένς και τρεις εναλλαγές στο προβάδισμα.

Οι προθέσεις των γηπεδούχων φάνηκαν με το “καλημέρα”, καθώς, μόλις στο 2ο λεπτό ο Ρόμπι Φάουλερ άνοιξε το σκορ σκορπίζοντας ενθουσιασμό στις κερκίδες του “Άνφιλντ”. Ωστόσο, η Νιούκαστλ ήταν αποφασισμένη να πουλήσει ακριβά το τομάρι της και με τέρματα των Λες Φέρντιναντ και Νταβίντ Ζινιολά πήρε το προβάδισμα πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο.

Το 1-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως, στο δεύτερο μέρος το ματς έγινε πραγματικό θρίλερ. Στο 55′ ο Φάουλερ διπλασίασε τα προσωπικά του γκολ φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, για να έρθει άλλη μια άμεση απάντηση των φιλοξενούμενων δυο λεπτά αργότερα, με τον Ασπρίγια να γράφει το 2-3.

Κάπου εκεί πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Σταν Κόλιμορ. Ο ιδιόρρυθμος επιθετικός αρχικά ισοφάρισε σε 3-3 στο 68′, ενώ, στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και πάνω που όλα έδειχναν οτι οι δυο ομάδες θα μοιράζονταν βαθμούς και εντυπώσεις, χτύπησε ξανά δίνοντας τη νίκη στους γηπεδούχους.

Ο θρίαμβος της Λίβερπουλ την κράτησε ζωντανή στο κυνήγι του πρωταθλήματος, φέρνοντας την σε απόσταση πέντε βαθμών από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ωστόσο, σύντομα αποδείχτηκε οτι οι ελπίδες τίτλου των “κόκκινων” ήταν φρούδες, καθώς, στα τελευταία 6 παιχνίδια τους έκαναν μόλις δυο νίκες, με αποτέλεσμα να περιοριστούν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Όσο για τη Νιούκαστλ, αυτή η οδυνηρή ήττα σήμανε το “ψαλίδισμα” των ελπίδων της για ανάκαμψη, καθώς, έκτοτε δεν κατάφερε να “πατήσει” ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, στην οποία έμεινε μέχρι το τέλος η Γιουνάιτεντ.

Μάλιστα, ο τρόπος με τον οποίο χάθηκε εκείνο το ματς φανέρωσε ως ένα βαθμό τη γενικότερη αδυναμία της να παίξει με σκοπιμότητα, ενώ παράλληλα εξέθεσε την αγωνιστική φιλοσοφία του Κέβιν Κίγκαν, ο οποίος υπεραμύνθηκε των επιλογών του λέγοντας: “Θα συνεχίσουμε να παίζουμε έτσι, διαφορετικά θα φύγω”.

Σε κάθε περίπτωση, η αναμέτρηση αυτή θεωρείται “σταθμός” στην ιστορία του Αγγλικού ποδοσφαίρου, καθώς, εδραίωσε την Πρέμιερ Λιγκ στη συνείδηση των φιλάθλων ως το πιο επιθετικό και θεαματικό πρωτάθλημα της Ευρώπης.