Το “σόου” του Εουσέμπιο

By
Updated: June 19, 2017

Ο προημιτελικός του Μουντιάλ του 1966 δεν κυλούσε όπως θα περίμεναν οι Πορτογάλοι. Η ομάδα του Ότο Γκλόρια, αν και μπήκε υποψιασμένη στο τερέν του “Γκούντισον Παρκ” γνωρίζοντας οτι ο αντίπαλος τους είχε σοκάρει τους πάντες αποκλείοντας την Ιταλία στην προηγούμενη φάση της διοργάνωσης, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-3 μόλις στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Βόρειος Κορέα κατάφερε τον απόλυτο αιφνιδιασμό απέναντι στους Ίβηρες και έμοιαζε έτοιμη να πραγματοποιήσει άλλη μια έκπληξη μεγατόνων, καθώς, η υπόθεση πρόκριση φαινόταν να έχει κριθεί από νωρίς.

Τουλάχιστον αυτό νόμιζαν οι Βορειοκορεάτες ποδοσφαιριστές, γιατί, στο στρατόπεδο της Πορτογαλίας υπήρχε κάποιος που είχε αντίθετη γνώμη. “Αφού δε μείναμε πίσω με τέσσερα γκολ, είχαμε ακόμα ελπίδες”, θα έλεγε αργότερα ο Αντόνιο Σιμόες, βασικό μέλος της ομάδας εκείνη την περίοδο, ωστόσο, η αλήθεια είναι οτι οι Πορτογάλοι έμειναν ζωντανοί όχι επειδή δεν δέχτηκαν περισσότερα γκολ, αλλά κυρίως, γιατί είχαν στη σύνθεση τους τον Εουσέμπιο.

Σε μια επίδειξη ταλέντου και, κυρίως, ηγετικών αρετών, ο “μαύρος πάνθηρας”, πήρε πάνω του την Πορτογαλία και αρνούμενος να συμβιβαστεί με την ιδέα της ήττας, γύρισε μόνος του το παιχνίδι.

Ο Εουσέμπιο σκόραρε τέσσερις φορές (τις δυο απ’ αυτές με πέναλτι) στα επόμενα 35 αγωνιστικά λεπτά, βάζοντας μπροστά την ομάδα του με 4-3 ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού.

Το γκολ του Χοσέ Ογκούστο στο 80ό λεπτό έγραψε το τελικό 5-3, ολοκληρώνοντας μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου και στέλνοντας παράλληλα την Πορτογαλία στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου έμελλε να αποκλειστεί από τη μετέπειτα προωταθλήτρια κόσμου, Αγγλία.

Ο Εουσέμπιο έχει μόλις ισοφαρίσει σε 3-3, στο 56ο λεπτό.

Ο Εουσέμπιο μπορεί να μην κατάφερε τελικά να οδηγήσει την εθνική ομάδα της χώρας του στην κατάκτηση του Μουντιάλ, ωστόσο, άφησε την προσωπική του σφραγίδα σ’ εκείνο το τουρνουά, όχι μόνο λόγω του ανεπανάληπτου one-man show που προσέφερε στον προημιτελικό με τη Βόρειο Κορέα, αλλά κυρίως, κερδίζοντας το βραβείο του πρώτου σκόρερ με 9 τέρματα συνολικά.

Αυτή ήταν και η μοναδική συμμετοχή του θρύλου του Πορτογαλικού ποδοσφαίρου σε τελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου.