Το “χρυσό γκολ” του Μπίρχοφ

By
Updated: December 13, 2017

Ο όρος “Χρυσό Γκολ” ή “ξαφνικός θάνατος”, όπως είχε ονομαστεί αρχικά, έκανε την εμφάνιση του στο χώρο του διεθνούς ποδοσφαίρου το 1993, ωστόσο, η πρώτη φορά που εφαρμόστηκε σε μεγάλο διεθνές τουρνουά ήταν στο Euro ‘96 που διεξήχθη στα γήπεδα της Αγγλίας.

Αυτός ο αμφιλεγόμενος κανονισμός που είχε σαν σκοπό να μειώσει τη συχνότητα με την οποία οι νοκ-άουτ αναμετρήσεις κρίνονταν στην ψυχοφθόρο -και πολλές φορές άδικη- διαδικασία των πέναλτι μπήκε στη ζωή μας προκαλώντας αντικείμενο συζήτησης αναφορικά με το αν επρόκειτο να έχει θετικό ή αρνητικό αντίκτυπο στο άθλημα. Και, κυρίως, έκρινε ορισμένα πολύ σημαντικά τρόπαια, αρχής γενομένης από εκείνο το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Αρχικά το “χρυσό γκολ” δεν έδειξε να επηρεάζει ιδιαίτερα τη ροή των αγώνων σ’ εκείνο το τουρνουά, καθώς, στα προημιτελικά και τα ημιτελικά και οι τέσσερις αναμετρήσεις που έληξαν ισόπαλες κρίθηκαν τελικά στα πέναλτι, αφού δε σημειώθηκε κανένα γκολ στην παράταση. Έτσι φτάσαμε στον τελικό με το νέο κανονισμό να μην έχει χρησιμοποιηθεί για την ανάδειξη του νικητή σε καμία αναμέτρηση. Ωστόσο, αυτό επρόκειτο να αλλάξει.

Ο Μπέργκερ γράφει το 1-0 με εκτέλεση πέναλτι.

Η σέντρα του τελικού βρήκε αντιμέτωπες στο “Γουέμπλεϊ” τη Γερμανία και την Τσεχία, σ’ ένα παιχνίδι που δεν αποτελούσε απλώς το rematch του προ 20ετίας τελικού (ανάμεσα στην ενωμένη τότε Τσεχοσλοβακία και τη Δυτική Γερμανία) αλλά και μια μοναδική ευκαιρία για τους Γερμανούς να κερδίσουν ένα τρόπαιο στο ίδιο γήπεδο που γνώρισαν την πιο πολυσυζητημένη ήττα της ιστορίας τους, στο Μουντιάλ του 1966.

Το πρώτο ημίχρονο δεν επιφύλασσε ιδιαίτερες συγκινήσεις στους θεατές καθώς οι λιγοστές μεγάλες ευκαιρίες των δυο ομάδων δεν αξιοποιήθηκαν, με αποτέλεσμα να μη σημειωθεί κάποιο γκολ. Ωστόσο τα πράγματα επρόκειτο να αλλάξουν στην επανάληψη, κάτι που φάνηκε λίγο πριν τη συμπλήρωση 60 λεπτών όταν οι Τσέχοι κέρδισαν πέναλτι. Η έυστοχη εκτέλεση του Πάτρικ Μπέργκερ άνοιξε το σκορ δίνοντας σαφές προβάδισμα για τη νίκη στην Τσεχία και φορτώνοντας με πίεση τους ώμους των Γερμανών.

Με την ομάδα του να βρίσκεται πλέον με την πλάτη στον τοίχο ο Μπέρτι Φογκτς αντιλήφθηκε οτι ήταν απαραίτητο να παρέμβει προκειμένου να βοηθήσει τους παίκτες του να κάμψουν τον ενθουσιασμό του αντιπάλου.

Έτσι στο 69ο λεπτό προέβη σε μια κίνηση που πιθανότατα ούτε ο ίδιος φανταζόταν οτι θα άλλαζε τόσο εμφατικά τη ροή της ιστορίας. Η είσοδος του Όλιβερ Μπίρχοφ στη θέση του Μεχμέτ Σολ δεν έδωσε απλώς περισσότερη επιθετικότητα στη “Νασιοναλμανσαφτ” αλλά το έκανε τόσο άμεσα που οι Τσέχοι δεν πρόλαβαν να καταλάβουν τι τους χτύπησε.

Ο Μπίρχοφ ισοφαρίζει με κεφαλιά μόλις 4 λεπτά μετά την είσοδο του.

Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα ο υψηλόσωμος σέντερ φορ πήρε την κεφαλιά μετά από την εκτέλεση φάουλ του Κρίστιαν Τζίγκε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κούμπα φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Ο επιθετικός της Ουντινέζε που λίγους μήνες νωρίτερα δεν ήταν καν διεθνής σε επίπεδο ανδρών είχε μόλις βγάλει τη Γερμανία από τη δύσκολη θέση και, λες και αυτό δεν ήταν αρκετό, σύντομα θα περνούσε στην ιστορία σαν ο απόλυτος πρωταγωνιστής εκείνου του τελικού.

Με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος του 90λεπτου η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου οι δυο ομάδες είχαν να παλέψουν όχι μόνο με την κούραση αλλά και με τον φόβο ένα γκολ να τις καταδικάσει αυτόματα σε ήττα. Έχοντας ήδη την εμπειρία των προηγούμενων αγώνων του τουρνουά που είχαν πάει στην παράταση η πλειοψηφία των θεατών δεν περίμενε να δει κάποια από τις δυο πλευρές να ρισκάρει κυνηγώντας το “χρυσό γκολ”. Κι όμως, κόντρα στα προγνωστικά, αυτό θα ερχόταν και μάλιστα σχετικά γρήγορα.

Το “χρυσό γκολ”.

Μόλις στο πέμπτο λεπτό της παράτασης ο Γιούργκεν Κλίνσμαν έκανε ένα γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή εκεί που ο Μπίρχοφ, πραγματοποιώντας μια μίνι επίδειξη της ικανότητας του να παίζει με πλάτη στο τέρμα, κατέβασε τη μπάλα, γύρισε και με ένα αριστερό σουτ την έστειλε στα δίχτυα των Τσέχων.

Ο τελικός είχε μόλις τελειώσει. Οι Γερμανοί στις κερκίδες πανηγύριζαν σαν τρελοί την κατάκτηση του τρίτου Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της ιστορίας τους, την ίδια ώρα που οι σοκαρισμένοι Τσέχοι υποχρεούνταν να υποστούν την απογοήτευση του “ξαφνικού θανάτου”, έχοντας πέσει θύματα μιας καινοτομίας που είχε προκαλέσει αρκετή συζήτηση και η οποία επρόκειτο στο μέλλον να καταργηθεί, απόδειξη του οτι δε συνέβαλε στη βελτίωση του αθλήματος.

Όσο για τον πρωταγωνιστή του τελικού; Θα έμενε για πάντα στην ιστορία ως ο σκόρερ του πρώτου “χρυσού γκολ” στην ιστορία των διεθνών τουρνουά σε επίπεδο αντρών, αλλά και σαν ο άνθρωπος που οδήγησε τη Γερμανία στον πρώτο της τίτλο μετά την πτώση του Βερολίνου. Και μάλιστα, όχι σε οποιοδήποτε γήπεδο του πλανήτη αλλά, εκεί που κάποτε ηττήθηκε με το περίφημο “γκολ-φάντασμα”.