80. Όταν η Τσέλσι “άλωσε” το Μόναχο

By
Updated: October 12, 2017

Το σενάριο του τελικού του Τσάμπιονς Λιγκ της περιόδου 2011-12 έμοιαζε ευνοϊκό για τη Μπάγερν, καθώς, οι Βαυαροί αντιμετώπιζαν την Τσέλσι στο σπίτι τους, έχοντας μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να διαγράψουν για πάντα από τη μνήμη τους τον προ διετίας χαμένο τελικό απέναντι στην Ίντερ και να φτάσουν επιτέλους τις πέντε κατακτήσεις του τροπαίου.

Το σκηνικό που είχε στηθεί στο Μόναχο ήταν εορταστικό, η μπύρα έρεε άθφονη, η αισιοδοξία ήταν διάχυτη και μοναδική παραφωνία στην όλη γιορτή ήταν μερικές χιλιάδες Άγγλοι φίλαθλοι που είχαν ταξιδέψει από το Λονδίνο ελπίζοντας η ομάδα τους να έχει καλύτερη τύχη απ’ οτι τέσσερα χρόνια νωρίτερα στη Μόσχα και να χαλάσει τη φιέστα που είχε στηθεί στη Βαυαρική πρωτεύσουσα.

Φυσικά η αποστολή της Τσέλσι δεν ήταν καθόλου εύκολη, πράγμα που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έμοιαζαν να πατούν καλύτερα στο χορτάρι της “Αλιάνζ Αρένα”, έβγαζαν μεγαλύτερο ενθουσιασμό και δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Οι “μπλε” περιορίστηκαν σε πιο παθητικό ρόλο και η εικόνα του παιχνιδιού έδινε την εντύπωση οτι αν ήθελαν να πάρουν τη νίκη έπρεπε να βρουν τρόπο να την κλέψουν.

Τελικά, η υπεροχή των Γερμανών καρποφόρησε στο 83ο λεπτό, όταν ο Τόμας Μίλερ αξιοποίησε τη σέντρα του Τόνι Κρόος στο δεύτερο δοκάρι και έγραψε το 1-0 προκαλώντας πανδαιμόνιο πανηγυρισμών στις κερκίδες. Με το γήπεδο να θυμίζει καζάνι που βράζει, τους Βαυαρούς να κρατούν στα χέρια τους τη νίκη και με την Τσέλσι να βρίσκεται πλέον με την πλάτη στον τοίχο όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί.

Τουλάχιστον έτσι είχαμε πιστέψει οι περισσότεροι. Όχι όμως ο Ντιντιέ Ντρογμπά. Ο Ιβοριανός επιθετικός που αγωνιζόταν για τελευταία φορά με τη φανέλα των Λονδρέζων ήταν αποφασισμένος να φύγει νικητής από το γήπεδο, απλώς, οι Γερμανοί δεν το ήξεραν ακόμα.

Δυο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ ο άνθρωπος που είχε καθαρίσει τόσα και τόσα παιχνίδια για λογαριασμό της Τσέλσι την τελευταία 8ετία το έκανε ξανά. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χουάν Μάτα κέρδισε τη μονομαχία με τον Τζερόμ Μπόατενγκ και με μια ασύλληπτη κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί λίγο έλλειψε να χύσει την καρδάρα με το γάλα όταν λόγω υπερβάλλοντος ζήλου ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ριμπερί δίνοντας στη Μπάγερν την ευκαιρία να πάρει ξανά το προβάδισμα. Όμως ο Τσεχ απέκρουσε το πέναλτι του Ρόμπεν κρατώντας ζωντανή την Τσέλσι και αποτρέποντας τον Ιβοριανό από το να γίνει ο μοιραίος του τελικού. Κι εκείνος φρόντισε να ανταποδώσει τη χάρη στη διαδικασία των πέναλτι.

Παρά το οτι ο Μάτα αστόχησε στο πρώτο χτύπημα για λογαριασμό της ομάδας του ο σπουδαίος Τσεχ (που αξίζει να σημειωθεί οτι έπεσε σωστά σε όλες τις εκτελέσεις) κράτησε όρθια για άλλη μια φορά την Τσέλσι και έδωσε την ευκαιρία στον Ντρογκμπά να τη στέψει πρωταθλήτρια Ευρώπης. Τόσο χρειαζόταν, μια ευκαιρία.

Ο υψηλόσωμος επιθετικός έστησε τη μπάλα στη βούλα για το τελευταίο πέναλτι, πήρε ίσα-ίσα δυο βήματα φόρα και με απαράμιλλη ψυχραιμία έστειλε τον Νόιερ στη μια γωνία και τη μπάλα στην άλλη πριν φύγει για να πανηγυρίσει στο απέναντι πέταλο, εκεί όπου βρίσκονταν οι οπαδοί της ομάδας του.

Κάπως έτσι η Τσέλσι κατέκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία της, ο Ντιντιέ Ντρογκμπά ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο το πέρασμα του από το “Στάμφορντ Μπριτζ”, ενώ, το ραντεβού της Μπάγερν με τον πέμπτο τίτλο μετατέθηκε για την επόμενη σεζόν και τον τελικό του “Γουέμπλεϊ” απέναντι στην Ντόρτμουντ.