Το κορυφαίο φινάλε στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ

By
Updated: December 15, 2017

Η σέντρα της τελευταίας αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ για την περιόδο 2011-12 βρήκε τις δυο ομάδες του Μάντσεστερ να συγκατοικούν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 86 βαθμούς, στο φινάλε μιας κούρσας τίτλου που ήταν από τις πιο συναρπαστικές στην ιστορία του Αγγλικού ποδοσφαίρου.

Σίτι και Γιουνάιτεντ είχαν μοιραστεί τις εντυπώσεις μέχρι εκείνη τη στιγμή με την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι να κυριαρχεί στο πρώτο μισό της σεζόν, με αποκορύφωμα τη νίκη στο ντέρμπι του Οκτωβρίου στο “Ολντ Τράφορντ” με 1-6, και τους “κόκκινους διαβόλους” να παίρνουν το πάνω χέρι στη συνέχεια αρνούμενοι να παραδώσουν τα σκήπτρα τόσο εύκολα.

Έτσι, το απόγευμα της 13ης Μαΐου του 2012, οι δυο διεκδικήτριες του τίτλου έμπαιναν στην αρένα για την τελευταία μάχη της σεζόν από την ίδια αφετηρία, μόνο που η μονομαχία είχε ξεκάθαρο φαβορί και αυτό ήταν οι “πολίτες”.

Η ΚΠΡ έχει μόλις ισοφαρίσει τη Σίτι

Οι “θορυβώδεις γείτονες”, όπως τους είχε αποκαλέσει κάποτε ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, υπερτερούσαν στην ισοβαθμία λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων, πράγμα που σχεδόν ένα μήνα νωρίτερα, όταν γνώριζαν την ήττα στο Λονδίνο από την Άρσεναλ και έμεναν 8 πόντους πίσω από τη Γιουνάιτεντ, έμοιαζε απίθανο να συμβεί. Η Σίτι λοιπόν, που υποδεχόταν στο “Έτιχαντ” την ΚΠΡ, κρατούσε την τύχη της στα χέρια της και ήλπιζε σε μια εύκολη νίκη ώστε να μετατρέψει το παιχνίδι σε φιέστα τίτλου ανεξάρτητα από το τι θα έκανε την ίδια ώρα η Γιουνάιτεντ που αντιμετώπιζε εκτός έδρας τη Σάντερλαντ.

Ωστόσο, στην πράξη τα πράγματα δεν θα ήταν τόσο απλά για τη μπλε πλευρά του Μάντσεστερ. Το γρήγορο γκολ του Ρούνεϊ στο “Στάδιο του Φωτός” έδωσε από νωρίς προβάδισμα στην ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, η οποία πλέον περίμενε στραβοπάτημα της Σίτι για να “κλέψει” τον τίτλο. Από εκεί και πέρα όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα στο “Έτιχαντ” όπου, παρά το γκολ του Ζαμπαλέτα που έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, επρόκειτο να σπάσουν καρδιές.

Το θρίλερ άρχισε να εκτυλίσσεται με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όταν ο Τζιμπρίλ Σισέ ισοφάρισε για την ΚΠΡ φέρνοντας ξανά στην πρώτη θέση τη Γιουνάιτεντ. Και αυτή ήταν μόνο η αρχή. Στο 66ο λεπτό, και παρά την αποβολή του Τζόι Μπάρτον λίγα λεπτά νωρίτερα, ο Μακ Κι έφερε τούμπα το παιχνίδι δίνοντας προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και φορτώνοντας με άγχος τους παίκτες της Σίτι.

Τα λεπτά που ακολούθησαν ήταν δραματικά για τους “πολίτες” που έβλεπαν το πρωτάθλημα να γλιστράει μέσα από τα χέρια τους. Με τον χρόνο να κυλάει και την ομάδα του να δείχνει ανύμπορη να σκοράρει απέναντι στην ΚΠΡ των δέκα παικτών ο Μαντσίνι μπορούσε να ελπίζει μόνο σε κάποιο δώρο από τη Σάντερλαντ, το οποίο όμως δεν επρόκειτο να έρθει. Η Γιουνάιτεντ παραήταν έμπειρη για να πετάξει αυτή την ευκαιρία να κλέψει τον τίτλο και θα κρατούσε μέχρι τέλους το πολύτιμο 0-1 που, όσο η συμπολίτισσα της δεν κέρδιζε το δικό της παιχνίδι, της ήταν αρκετό.

Οι παίκτες της Γιουνάιτεντ περιμένουν τη λήξη στο θρίλερ του “Έτιχαντ”

Η αναμέτρηση του “Έτιχαντ” έφτασε σιγά-σιγά στις καθυστερήσεις με το 1-2 να παραμένει και τον πανικό ζωγραφισμένο στα πρόσωπα των παικτών και των φιλάθλων της Σίτι που δε μπορούσαν να πιστέψουν οτι το όνειρο είχε μετατραπεί σε εφιάλτη.

Πλέον οι “πολίτες” αναζητούσαν κάτι που έμοιαζε με θαύμα, καθώς, τίποτα δεν έδειχνε οτι θα μπορούσαν να πετύχουν δυο γκολ πριν τη λήξη του έξτρα χρόνου. Ένα θαύμα από εκείνα που είχαν δει αρκετές φορές τη Γιουνάιτεντ να πραγματοποιεί στο παρελθόν, δημιουργώντας το μύθο του “Fergie Time”. Πλέον ήταν φανερό οτι αν ήθελαν να στεφθούν πρωταθλητές Αγγλίας θα έπρεπε να το κάνουν με τρόπο που θύμιζε Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Και αυτό ακριβώς θα έκαναν.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζέκο θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσια σκοράροντας με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σίλβα. Οι χιλιάδες οπαδοί των γηπεδούχων που είχαν κατακλύσει το “Έτιχαντ” ελπίζοντας να πάρουν μέρος στο πανηγύρι για την κατάκτηση του πρωταθλήματος αναθάρρησαν βλέποντας οτι η Σίτι ήταν ζωντανή, όμως, αυτό δεν ήταν αρκετό. Χρειαζόταν ακόμα ένα γκολ.

Ένα γκολ που θα ολοκλήρωνε κάτι που λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα έμοιαζε ακατόρθωτο και θα αποτελούσε τον ιδανικό επίλογο σε μια από τις πιο συναρπαστικές σεζόν στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ. Ένα γκολ που θα ερχόταν την ύστατη στιγμή.

Με το ρολόι να δείχνει το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αγκουέρο πάσαρε στον Μπαλοτέλι και έκανε κίνηση προς την περιοχή. Ο Ιταλός με πλάτη στο τέρμα κοντρόλαρε και με δυσκολία έδωσε τη μπάλα ξανά στον Αργεντίνο ο οποίος, κάνοντας επίδειξη ψυχραιμίας, με μια προσποίηση βρέθηκε απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα και σούταρε με δύναμη στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της ΚΠΡ.

Αυτό που ακολούθησε έμοιαζε περισσότερο με έκρηξη συναισθημάτων και ανακούφισης παρά με πανηγυρισμό. Οι παίκτες του Μαντσίνι έγιναν ένα κουβάρι την ίδια ώρα που ο Ιταλός προπονητής πνιγόταν στις αγκαλιές των συνεργατών του και οι φίλαθλοι της ομάδας στις εξέδρες χοροπηδούσαν σαν τρελοί, βιώνοντας με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο την εμπειρία του να περνάει κανείς από την κόλαση στον παράδεισο μέσα σε μια στιγμή. Το πιο συναρπαστικό φινάλε στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ ήταν γεγονός και είχε πρωταγωνίστρια την ομάδα που για σχεδόν μισό αιώνα ζούσε στη σκιά της Γιουνάιτεντ.

Η Σίτι ήταν πρωταθλήτρια Αγγλίας για πρώτη φορά μετά από 44 χρόνια και, κυρίως, τα είχε καταφέρει αφήνοντας στα κρύα του λουτρού τη συμπολίτισσα της. Μια νέα εποχή είχε μόλις ξεκινήσει για το Αγγλικό ποδόσφαιρο, καθώς αυτή ήταν η δεύτερη από τις τέσσερις συνολικά σεζόν που οι δυο ομάδες του Μάντσεστερ θα κέρδιζαν εναλλάξ τον τίτλο, αναγάγοντας την πόλη σε ποδοσφαιρική πρωτεύουσα της Αγγλίας. Οι “θορυβώδεις γείτονες” πλέον δεν έκαναν μόνο θόρυβο…